Çocuk yoğun bakım ünitesinde immün aracılı nörolojik tutulumla takip edilen hastalarda plazma değişimi tedavisinin etkinliği
- Tez No: 892693
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ŞEVKETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çocuk yoğun bakım ünitelerinde (ÇYBÜ) immün aracılı nörolojik komplikasyonlar, yüksek morbidite ve mortalite riski taşır. Terapötik plazma değişimi (TPD), patojenik otoantikorlar ve inflamatuar mediyatörleri uzaklaştırarak immün yanıtı modüle etmeyi amaçlayan bir tedavi olup, etkinliği sınırlı ölçüde araştırılmıştır. Bu çalışma, immün aracılı nörolojik tutulumla başvuran hastaların klinik ve terapötik sonuçlarını değerlendirerek, TPD'nin standart tedavilerle karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, tek merkezli bu çalışma, Ocak 2012-Şubat 2024 arasında İstanbul Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇYBÜ'de tedavi gören hastaları içermektedir. Tedavi protokolleri TPD, intravenöz immünglobulin (IVIG), kortikosteroidler veya kombinasyonlarını içermektedir. Klinik yanıt, Manuel Kas Testi (MKT) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) sonuçlarına göre“İyi Yanıt”ve“Kısıtlı Yanıt”olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 31 hasta dahil edilmiştir (Ortalama yaş: 5,8 [1-14]; %48,4 kız). Hastaların %74,2'si Guillain-Barre Sendromu, %12,9'u Transvers Miyelit ve %12,9'u Akut Dissemine Ensefalomiyelit tanısı almıştır. TPD uygulanan 21 (%67,7), standart tedavi alan 10 hasta (%32,3) mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective: Immune-mediated neurological complications in pediatric intensive care units (PICUs) carry a high risk of morbidity and mortality. Therapeutic plasma exchange (TPE) is a treatment aimed at modulating the immune response by removing pathogenic autoantibodies and inflammatory mediators, though its efficacy has been limitedly explored. This study aims to evaluate the clinical and therapeutic outcomes of patients presenting with immune-mediated neurological involvement and compare TPE's effectiveness with standard treatments. Materials and Methods: This retrospective, single-centre study includes patients treated in the PICU of Istanbul Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 2012 and February 2024. Treatment protocols included TPE, intravenous immunoglobulin (IVIG), corticosteroids, or combinations. Clinical response was categorized as“Good Response”or“Limited Response”based on the Manual Muscle Testing (MMT) scale and Magnetic Resonance Imaging (MRI) results. Results: 31 patients were included (mean age: 5.8 years [range 1-14]; 48.4% female). Of these, 74.2% were diagnosed with Guillain-Barre Syndrome, 12.9% with Transverse Myelitis, and 12.9% with Acute Disseminated Encephalomyelitis. TPE was administered to 21 patients (67.7%), while ten (32.3%) received standard therapies.