Özgül öğrenme güçlüğü görülen ile uyum ve davranış bozukluğu görülen çocukların öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of exhaustion levels of teachers of children with specific learning disabilities and those with behavioral disorders
  1. Tez No: 892705
  2. Yazar: MÜGE ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, uyum ve davranış bozukluğu ve özgül öğrenme güçlüğü görülen çocukların öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ile bu tür zorluklar yaşamayan çocukların öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerini karşılaştırmaktır. Çalışmamız nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ili Keçiören ilçesinde görev yapan sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 312 kadın 92 erkek 404 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında sosyodemografik bilgi formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için SPSS 27 yazılımı kullanılmıştır. Karşılaştırma analizlerinde Bağımsız Gruplar t-Testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, özgül öğrenme güçlüğü ile uyum ve davranış bozukluğu görülen çocukların öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri bu sorunları yaşamayan çocukların öğretmenlerine göre anlamlı derecede yüksektir. Erkek öğretmenlerin duyarsızlaşma düzeyleri kadın öğretmenlere göre anlamlı derecede yüksektir. Bekar öğretmenlerin duyarsızlaşma düzeyleri bekar öğretmenlere göre anlamlı derecede yüksektir. Mesleği isteyerek seçen öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri istemeyerek seçenlere göre yüksektir. Özel sektörde çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri, kamuda çalışan öğretmenlere göre anlamlı derecede yüksektir. 23-30 yaş aralığında olan öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri 31-35 yaş aralığında ve 40 yaş ve üstü olanlara göre anlamlı derecede yüksektir. 16-20 yıldır öğretmen olanların tükenmişlik düzeylerinin 20 yıldan fazla öğretmenlik yapanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışmanın önemi, sınırlılıkları, çıkarımları ve gelecek araştırmalar için öneriler de kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the burnout levels of teachers of children with adjustment and behavior disorders and specific learning disabilities with the burnout levels of teachers of children without such difficulties. Our study was designed as a general survey model, which is one of the quantitative research methods. The population of the study consists of classroom and branch teachers working in Keçiören district of Ankara province. The sample of the study consists of 404 people, 312 female and 92 male, who were determined by random sampling method. Sociodemographic information form and Maslach Burnout Scale were used to collect the data. SPSS 27 software was used to analyze the collected data. Independent Groups t-Test and ANOVA tests were used for comparison analysis. According to the results of the study, the burnout levels of teachers of children with specific learning disabilities and adjustment and behavior disorders were significantly higher than those of teachers of children without these problems. Male teachers have significantly higher levels of depersonalization than female teachers. The depersonalization levels of single teachers are significantly higher than single teachers. The burnout levels of teachers who chose the profession willingly are higher than those who chose it unwillingly. Burnout levels of teachers working in the private sector are significantly higher than those working in the public sector. Burnout levels of teachers between the ages of 23-30 are significantly higher than those between the ages of 31-35 and 40 and above. The burnout levels of teachers who have been teaching for 16-20 years are significantly higher than those who have been teaching for more than 20 years. The importance of the study, limitations, implications and suggestions for future research are also discussed in a comprehensive manner