Tüketicilerin marka ve kurumsal itibara ilişkin algılarının değerlendirilmesi: Türk Savunma Sanayisi örneği
Evaluation of consumers' perceptions of brand and corporate reputation: the case of Turkish Defense iIndustry
- Tez No: 892704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU GÖKMEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, tüketicilerin marka ve kurumsal itibara ilişkin algılarının değerlendirilmesi üzerine odaklanılmıştır. Araştırma, Türkiye'nin stratejik sektörlerinden biri olan savunma sanayisini inceleyerek, bu alandaki şirketlerin nasıl bir marka algısına ve kurumsal itibara sahip olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Savunma sanayi, teknolojik yenilikler ve ülke güvenliğine katkıları nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Ancak, bu sektörün tüketici nezdindeki algısı, genellikle farklı faktörlerden etkilenmektedir. Çalışmada, tüketicilerin savunma sanayi şirketlerine karşı geliştirdikleri algılar, bu algıların marka iletişim ve kurumsal imajın kurumsal itibar üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Araştırma kapsamında, çeşitli demografik gruplardan tüketicilere yönelik anketler yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, marka iletişimi ve kurumsal imaj, kurumsal itibarın inşasında birbirini tamamlayan iki önemli unsurdur. Etkili bir marka iletişimi, güçlü bir kurumsal imaj oluştururken, bu imaj da firmanın genel itibarı üzerinde olumlu etkiler yaratır. Kurumsal itibar, firmaların uzun vadeli başarısında kritik bir rol oynar; çünkü bu itibar hem müşteri sadakatini hem de yeni müşteri kazanımını destekler. Sonuç olarak, Türk savunma sanayisi için kurumsal itibar, kurum imajı ve marka iletişimi, birbirleriyle sıkı bir şekilde entegre edilmiş ve şirketin genel başarısını destekleyen unsurlardır. Bu üç unsurun uyumlu bir şekilde yönetilmesi, Türk savunma sanayisinin rekabetçi ve dinamik bir sektörde güçlü bir konum elde etmesini ve sürdürmesini sağlar. Şirketlerin teknolojik liderliği, müşteri odaklı yaklaşımı ve güçlü etik değerleri, bu başarının temel taşlarını oluşturur ve şirketlerin uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkıda bulunur
Özet (Çeviri)
This study focused on evaluating consumers' perceptions of brand and corporate reputation. The research aims to determine what kind of brand perception and corporate reputation companies in this field have by examining the defense industry, one of Turkey's strategic sectors. The defense industry is of great importance due to its technological innovations and contributions to national security. However, the perception of this sector among consumers is generally affected by different factors. The study focused on the perceptions that consumers developed towards defense industry companies and the effects of these perceptions on brand communication and corporate image on corporate reputation. Within the scope of the research, surveys were conducted for consumers from various demographic groups. As a result of the data obtained, brand communication and corporate image are two important elements that complement each other in building corporate reputation. While effective brand communication creates a strong corporate image, this image has positive effects on the company's overall reputation. Corporate reputation plays a critical role in the long-term success of companies; because this reputation supports both customer loyalty and new customer acquisition. As a result, for the Turkish defense industry, corporate reputation, corporate image and brand communication are elements that are tightly integrated with each other and support the overall success of the company. Managing these three elements harmoniously enables the Turkish defense industry to achieve and maintain a strong position in a competitive and dynamic sector. The companies' technological leadership, customer-oriented approach and strong ethical values form the cornerstones of this success and contribute to the long-term sustainability of the companies