Bitki tozlarıyla geliştirilen glutensiz ve kazeinsiz ürünlerin besin bileşimlerinin ve duyusal özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional compositions and sensory properties of gluten-free and casein-free products developed with plant powder
- Tez No: 892741
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Glutensiz kazeinsiz diyet uygulayan bireylerde diyete uyumu kolaylaştırmak ve hastalık kaynaklı veya diyetteki kısıtlamalara bağlı olarak meydana gelen yetersizlikleri önlemek ve diyeti sağlıklı bir şekilde sürdürmek temel hedeftir. Bu çalışmada diyetlerinden gluten ve kazeini çıkaran bireylerde meydana gelebilecek beslenme yetersizliklerini önlemek için camu camu, baobab ve maca bitki tozları kullanılarak glutensiz ve kazeinsiz bisküviler üretmek amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi laboratuarlarında ilk aşamada %10 oranında baobab veya maca pirinç unu: mısır nişastası (50:50) karışımı ile yer değiştirerek kullanılmıştır. İkinci aşamada bu formülasyonlara 2,5 g camu camu eklenerek tekrar üretim yapılmıştır. Çalışma iki tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Üretilen bisküvilerin renk, çap, kalınlık, yayılma oranı, tekstür analizi, makro besin ögeleri, diyet posası, nem, kül, C vitamini, bazı mineraller, toplam fenolik bileşikler ve flavanoidler, antioksidan kapasite ve fitik asit içeriği incelenmiştir. Örneklerin aynı labaratuarda 86 sağlıklı birey tarafından duyusal analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary goal for individuals following a gluten-free and casein-free diet is to facilitate adherence to the diet, prevent deficiencies caused by the disease or dietary restrictions, and maintain a healthy diet. This study aimed to produce gluten-free and casein-free biscuits using camu camu, baobab, and maca plant powders to prevent potential nutritional deficiencies in individuals removing gluten and casein from their diets. Initially, at Selçuk University laboratories, 10% of baobab or maca was used by replacing rice flour: corn starch (50:50) mix. In the second phase, 2.5 g of camu camu was added to these formulations, and production was repeated. The study was conducted with two replications. The biscuits produced were analyzed for color, diameter, thickness, spread ratio, texture, macronutrients, dietary fiber, moisture, ash, vitamin C, certain minerals, total phenolic compounds and flavonoids, antioxidant capacity, and phytic acid content. Sensory analysis of the samples was conducted by 86 healthy individuals in the same laboratory.