Costruzione di un database GIS 3D per un approccio multidisciplinare alla diagnostica di Santa Sofia (Istanbul-Turchia)
Ayasofya'nın (İstanbul - Türkiye) tanısal analizi için multidisipliner bir yaklaşımla 3d GIS veritabanı oluşturulması
- Tez No: 892740
- Danışmanlar: PROF. DR. GINO MIROCLE CRISCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2016
- Dil: İtalyanca
- Üniversite: Università Della Calabria
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'nin en çok çalışılan anıtı ve bir Dünya Mirası Alanı olmasına rağmen, Ayasofya üzerine yapılan araştırmaların tarihi, hem Türk hem de uluslararası sayısız araştırma projesinden zaman içinde elde edilen çeşitli veriler arasındaki bağlantı eksikliğinden muzdariptir. Bu çalışmanın amacı, interaktif bir multimedya veritabanının danışma arayüzünü temsil eden üç boyutlu bir modeli, anıt üzerinde var olan ve Ayasofya üzerinde yürütülen çeşitli araştırma projelerinden elde edilen tüm verilerin bir araya getirilebileceği bir platformu bilim camiasının kullanımına sunmayı başarmaktır. Proje, böyle bir üç boyutlu model oluşturmayı ve daha önce denenmiş bazı teşhis metodolojilerini uygulamayı amaçlamaktadır (Mark vd., 1993; Güleç, 1996; Moropoulou vd., 1998; Bartoli, 2001; Takayama vd., 2001; Moropoulou vd, 2002; Bianchini and Paolini, 2003; ., 2012; 2012b; Ogura et al. 2012; Sasaki et al. 2012; Moropoulou et al., 2013; Ogura et al. 2013; Sasaki. et al. 2013a, 2013b) veri tabanına içerik sağlamak ve Ayasofya'nın bilgisine ve korunmasına katkıda bulunmak için. Bu veri tabanı, faaliyetlerin çoğalmasını önleyecek ve daha da önemlisi, anıtın durumunun daha iyi teşhis edilebilmesi ve müdahalelere ilişkin daha iyi kararlar alınabilmesi için verilerin entegrasyonuna olanak sağlayacaktır. İnteraktif veritabanında, Bazilika'nın“tarihinin”hem geçmiş verilerin elde edilmesiyle“anlatılabileceği”hem de bu dijital arşive dahil edilecek gelecekteki araştırmaların verileriyle“yazılabileceği”önerilmektedir. Bu nedenle önerilen veri tabanı sadece verilerin değil, aynı zamanda yüzyıllar boyunca benimsenen metodoloji ve teknolojilerin de bir kabı olacak ve sadece bilimsel araştırma amaçları için değil, aynı zamanda yapı üzerindeki restorasyon çalışmalarının planlanması ve çeşitli çözümleri (GPS sensörlerinin konumlandırılması, mikro iklim analizi, vb.) yeni ve sürekli bir gerçek zamanlı veri kaynağı oluşturacak olan izlenmesi için de kullanılabilecektir. Bu veri tabanı, dijital arşivdeki verilerin mekansal olarak bir araya getirilmesini sağlayacak ve anıtın 3D modelini temel alacaktır. Böyle bir proje iddialı olsa da, anıtın anlaşılması ve korunması için gereklidir, çünkü farklı disiplin alanlarında yürütülen ve genellikle dağınık yayınlarda ve/veya raporlarda yayılan araştırmalardan elde edilen verileri tek bir ortamda kullanılabilir hale getirecektir. Ayrıca, elde edilen verilerin merkezileştirilmesini ve doğrulanmasını mümkün kılacak ve bunları sürekli güncel tutacaktır. Bu çalışma aynı zamanda, Ayasofya'nın malzemeleri (özellikle harçlar) ve anıtın statiği hakkında yayınlanmamış veriler sağlayabilen farklı bilimsel metodolojilerin (GPR, XRPD, OM, SEM-EDS, XRF, TEM, Lazer Tarayıcı, Termografi) uygulanmasına yönelik multidisipliner bir yaklaşımın örneğini temsil etmeyi amaçlamaktadır. Hem yerinde hem de laboratuvarda uygulanan farklı analitik tekniklerin kombinasyonuyla üretilen veriler, bazilikanın inşaat tarihinin yeniden yapılandırılmasına da yardımcı olabilir ve gömülü yapılar ile duvar dokuları ve şimdi onları örten sıvalar tarafından kaydedilen çeşitli inşaat aşamaları arasındaki gerçek sınırlar hakkında bilgi sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Despite being the most studied monument in the whole of Turkey and a World Heritage Site, the research history of St. Sophia suffers from a lack of connection between the various data obtained over time from the numerous research projects, both Turkish and international. The aim of this work is to succeed in making available to the scientific community a three-dimensional model that represents the consultation interface of an interactive multimedia database, a platform in which all the data that exists on the monument and is derived from the various research projects conducted on St. Sophia can be brought together. The project aims to create such a three-dimensional model and to apply some previously experimented diagnostic methodologies (Mark et al., 1993; Güleç, 1996; Moropoulou et al., 1998; Bartoli, 2001; Takayama et al., 2001; Moropoulou et al., 2002; Bianchini and Paolini, 2003; Docci, 2003; Cura M., 2010; Moropoulou and Polikreti, 2010; Wenzel and Duppel, 2010; Sasaki and Hidaka, 2011; Yamaoka et al., 2011; Ishizaki et al., 2012; Koizumi et al., 2012; Moropoulou et al, 2012a, 2012b; Ogura et al. 2012; Sasaki et al. 2012; Moropoulou et al., 2013; Ogura et al. 2013; Sasaki. et al. 2013a, 2013b) in order to provide content to the database itself and contribute to the knowledge and conservation of St. Sophia.This database will avoid the multiplication of activities, and more importantly, it will allow the integration of data for better diagnostics of the monument's condition and to make better decisions regarding interventions. The proposal is that in the interactive database, the 'history' of the basilica can be both 'told' through the acquisition of past data, and 'written' with the data of future research that will feed into this digital archive. The proposed database will therefore not only be a container of data, but also of the methodologies and technologies adopted over the centuries, and may be used not only for scientific research purposes, but also for the planning of restoration work on the structure and its monitoring, whose various solutions (positioning of GPS sensors, microclimate analysis, etc.) will constitute a new and continuous source of real-time data. This database will provide for the spatial collocation of data from the digital archive and will be based on the 3D model of the monument. Although such a project is ambitious, it is necessary for the understanding of the monument and its preservation, because it will make it possible to make available, in a single medium, data from research carried out in different disciplinary fields and often disseminated in dispersed publications and/or reports. It will also make it possible to centralise and verify the data obtained, keeping them constantly updated. In fact, the database will have to be constantly in progress. This work is also intended to represent an example of a multidisciplinary approach for the application of different scientific methodologies (GPR, XRPD, OM, SEM-EDS, XRF, TEM, Laser Scanner, Thermography), capable of providing unpublished data on the materials of St. Sophia (in particular the mortars) and on the statics of the monument itself. The data produced by the combination of different analytical techniques, applied both in situ and in the laboratory, can also help reconstruct the construction history of the basilica, providing information on the buried structures and the real boundaries between the various construction phases recorded by the wall textures and now hidden by the plasters that completely cover them.