Farklı spinal seviyelerdeki disk lezyonlarına uygulanan konvansiyonel fizyoterapi programının ağrı, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of conventional physiotherapy program applied to disc lesions at different spinal levels on pain, balance and quality of life
  1. Tez No: 892742
  2. Yazar: VAFA BABAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN YANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, farklı spinal seviyelerdeki disk lezyonlarına uygulanan konvansiyonel fizyoterapi programının ağrı, denge ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, farklı spinal seviyelerdeki disk lezyonlarına sahip hastalar Grup 1 (L4-L5) ve Grup 2 (L5-S1) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da konvansiyonel fizyoterapi programına ek olarak Spine MED® cihazı ile aralıklı traksiyon uygulaması yapıldı. Tedavi programları, dört hafta boyunca haftada üç kez, toplam 12 seans olarak uygulandı. Seanslar ortalama 45-50 dakika sürdü ve tüm uygulamalar aynı deneyimli fizyoterapist tarafından gerçekleştirildi. Hastaların Vizüel analog skalası ile ağrı şiddeti, modifiye Y denge testi ile dengesi ve Nottingham Sağlık Profili ile yaşam kalitesi tedavi öncesi ve 4 hafta sonra değerlendirildi. Bulgular L4-L5ve L5-S1 seviyesinde disk herniyasyonu bulunan katılımcıların tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri karşılaştırıldığında, uygulanan tedavi sonrasında katılımcıların istirahat ağrı şiddeti(p0,05). Sonuç: Bu çalışma, L4-L5 ve L5-S1 seviyelerinde disk herniyasyonu olan bireylerde konvansiyonel fizyoterapi, spinal dekompresyon tedavisi ve ev egzersizi programlarının ağrı şiddeti, denge ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Sonuçlar, her iki spinal seviyedeki lezyonlar için de bu tedavi yöntemlerinin etkili olduğunu göstermiştir. Ancak, L4-L5 seviyesindeki lezyonlara sahip bireylerde, özellikle denge ve yaşam kalitesinin bazı alt parametrelerinde daha üstün gelişmeler gözlenmiştir. Bu bulgular, literatürde öncü nitelikte olup, gelecekteki çalışmaların daha büyük örneklemlerle, uzun dönem takiplerle ve disk patolojisinin şiddeti göz önüne alınarak yapılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the effects of conventional physiotherapy programs applied to disc lesions at different spinal levels on pain, balance and quality of life. Materials and Methods: Participants with disc lesions at different spinal levels were divided into two groups; namely Group 1 (L4-L5) and Group 2 (L5-S1). In addition to the conventional physiotherapy program, both groups received intermittent traction with the Spine MED® device. The treatment programs were applied three times a week for four weeks, for a total of 12 sessions. The sessions lasted an average of 45-50 minutes and all applications were performed by the same experienced physiotherapist. Pre- and post-treatment pain intensity, balance, and quality of life were evaluated using Visual Analog Scale (VAS), Modified Y Balance Test (MYBT), and Nottingham Health Profile (NHP), respectively. Results When the pre-treatment and post-treatment values of the participants with disc herniation at the L4-L5 and L5-S1 levels were compared, it was observed that the participants' resting pain intensity (p0.05). Conclusion: This study evaluated the effects of conventional physiotherapy program and spinal decompression on pain intensity, balance, and quality of life in individuals with disc herniation at the L4-L5 and L5-S1 levels. According to the results, these treatment methods were effective for both groups. However, improvements were highlighted in individuals with L4-L5 lesions in some sub-parameters of balance and quality of life. These findings are pioneering in the literature and indicating the need for future studies on the subject with larger samples, and long-term follow-ups, while considering the severity of disc pathology.