Boyun ağrısı semptomlu hastalarda servikal bölgenin yaş ve cinsiyet açısından morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of the cervical region in terms of age and gender in patients with cervical pain symptom
- Tez No: 862178
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGAZ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırmada boyun ağrısı semptomu olan hastalarda servikal bölgeye ait önemli anatomik yapıların yaş ve cinseyete göre morfometrik değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmıştır. Elde edilen veriler hem bilim literatürüne hem de klinisyenlerin bu bölge ile ilgili tanı, tedavi ve girişimlerine referans olarak yardımcı olması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, kesitsel olarak, Nisan 2018 ve Nisan 2023 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Poliklinikleri'ne boyun ağrısı semptomu ile başvurup Radyoloji Anabilim dalında manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle sagittal plandan çekilmiş 111 kadın, 100 erkek hastanın verileri üzerinde ölçümler yapılmıştır. Verilerin istatiksel analizinde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Cinsiyete göre kadın-erkek parametrelerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda student T testi, 3 farklı yaş grubundan elde edilen verilerin ortalamalarının karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Bulgular: Yapılan ölçümler sonucunda cinsiyetler arası yaş dağılımında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Foramen magnum sagittal çapı, dens axis yüksekliği, dens axis anteroposterior mesafesi ve toplam servikal vertabrae uzunluğu ölçümlerinin cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Corpus vertebrae ve intervertebral disk yükseklikleri 18-29, 30-49 yaş kadınlarda erkeklere göre C2-C3 intervertebral disk seviyesi hariç tüm seviyelerde anlamlı şekilde düşük olduğu tespit edilmiştir. Corpus vertebrae ve intervertebral disk yüksekliklerinin 50-90 yaş kadınlarda erkeklere göre C5-C6, C6-C7 intervertebral disk seviyeleri hariç tüm seviyelerde anlamlı şekilde düşük olduğu tespit edilmiştir. Medulla spinalis sagittal çap, canalis vertebralis sagittal çap ve dens axis açısı aynı yaş gruplarının cinsiyetler arasındaki ölçümlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Sonuç: 18-90 yaş aralığında yaş ve cinsiyete bağlı olarak cervikal bölgede morfometrik çalışmalar cerrahlara tanı ve tedavide, cerrahi girişimlerde patolojik durumu ayırt etmede fayda sağlayarak cerrahi planlamada yön gösterici olacağına ayrıca bilim literatürüne de katkı sağlayacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research was to perform a morphometric evaluation of significant anatomical structures in the cervical region among individuals presenting symptoms of neck pain, considering age and gender. The obtained data is intended to serve as a reference for both scientific literature and clinicians, assisting in the diagnosis, treatment, and interventions related to this specific anatomical area. Material and Methods: In the study, cross-sectionally, measurements were conducted on the data of 111 female and 100 male patients who presented with symptoms of neck pain to the Aydın Adnan Menderes University Hospital Polyclinics and underwent sagittal plane magnetic resonance imaging in the Department of Radiology between April 2018 and April 2023. The SPSS 20.0 program was utilized for statistical analysis of the data. Independent sample t-test was employed for the comparison of female-male parameters based on gender, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare the averages of data obtained from three different age groups. Results: As a result of the measurements, statistically significant differences were observed in the age distribution between genders. Measurements of the sagittal diameter of the foramen magnum, height of the dens axis, anteroposterior distance of the dens axis, and total length of cervical vertebrae showed statistically significant differences based on gender. Heights of the corpus vertebrae and intervertebral discs were found to be significantly lower in women aged 18-29 and 30-49 compared to men at all levels except the C2-C3 intervertebral disc level. Similarly, in women aged 50-90, heights of the corpus vertebrae and intervertebral discs were significantly lower than in men at all levels except the C5-C6 and C6-C7 intervertebral disc levels. No significant differences were observed in the sagittal diameter of the spinal cord, sagittal diameter of the vertebral canal, and the angle of the dens axis between genders within the same age groups. Conclusion: We believe that morphometric studies in the cervical region based on age and gender in the 18-90 age range will provide guidance for surgeons in diagnosis and treatment. It will be beneficial in distinguishing pathological conditions during surgical interventions, contributing not only to surgical planning but also to the scientific literature.