Majör depresyon hastalarında çocukluk çağı travmaları, rüya anksiyetesi ve dissosiyatif yaşantılar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood traumas, dream anxiety and dissociative experiences in patients with major depression
  1. Tez No: 892745
  2. Yazar: BURAK AMİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCEL AĞARGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Majör Depresif Bozukluk (MDB) toplumda en sık görülen psikiyatrik bozukluklardan biridir. MDB için tanımlanan ortak tanı kriterlerinin yanı sıra hastalar kliniğe oldukça farklı semptomlarla başvurabilmektedirler. Bu nedenle doğası gereği MDB oldukça heterojen bir yapıya sahiptir. Literatüre bakıldığında MDB'de dissosiyatif semptomlar, rüya anksiyetesi, bilişsel duygu düzenleme yöntemleri ve çocukluk çağı travmalarının birbirleriyle olan ilişkileri yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada hasta ve sağlıklı kontrol grubundan toplanan veriler karşılaştırılarak elde edilen bulgular çerçevesinde dissosiyatif yaşantılar, rüya anksiyetesi ve çocukluk çağı travmalarının birbirleri üzerine etkileri kapsamlı şekilde incelenerek literatüre katkı sunulması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran, DSM-5-TR tanı ölçütlerine göre MDB tanısı konan, çalışmanın dışlama kriterlerini taşımayan ve dahil etme kriterlerini karşılayan 40 hasta ve yine çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve ilgili kriterleri karşılayan 40 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Katılımcılara Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile Beck Depresyon Envanteri (BECKD), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Van Rüya Anksiyetesi Ölçeği (VDAS) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 26.0 programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Major Depressive Disorder (MDD) is one of the most common psychiatric disorders in the society. In addition to the common diagnostic criteria defined for MDD, patients may present to the clinic with quite different symptoms. Therefore, by its nature, MDD has a very heterogeneous structure. In the literature, the interrelationships between dissociative symptoms, dream anxiety, cognitive emotion regulation methods and childhood traumas in MDD have not been sufficiently investigated. In this study, it was aimed to contribute to the literature by comparing the data collected from the patient and healthy control group and examining the effects of dissociative experiences, dream anxiety and childhood traumas on each other within the framework of the findings obtained. Method: In this study, 40 patients who applied to Istanbul Medipol University Faculty of Medicine Hospital Psychiatry outpatient clinic, were diagnosed with MDD according to DSM-5-TR diagnostic criteria, did not meet the exclusion criteria of the study and met the inclusion criteria, and 40 healthy volunteers who volunteered to participate in the study and met the relevant criteria. The participants were administered the Beck Depression Inventory (BECKD), Dissociative Experiences Scale (DES), Cognitive Emotion Regulation Scale (CEDS), Childhood Trauma Scale (CTS) and Van Dream Anxiety Scale (VDAS) with a semi-structured interview form. The data obtained were analysed and evaluated with SPSS for Windows 26.0 software.