Geriatri kliniğinde yatan yaşlı hastalarda geriatrik nutrisyonel risk indeksi ile geriatrik sendromların ilişkisi
  1. Tez No: 892744
  2. Yazar: BÜŞRA USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya'da yaşlı popülasyonda geriatrik sendromlar sıklıkla görülmektedir. Bunlardan malnütrisyon özellikle hastanede yatan kırılgan geriatrik hastalarda çok sık gözlenen bir durumdur. Malnütrisyonun önlenmesi hem morbidite hem de mortalite üzerine olumlu katkı sağlamaktadır. Bu sebeple geriatrik hastalar için birçok tarama testi geliştirilmiştir. GNRİ, hastaneye yatırılan ve malnütrisyon riski taşıyan yaşlı hastaları belirlemek için geliştirilmiş bir indekstir. Bu çalışmada; tarama yöntemlerinden biri olan GNRİ'nin geriatrik sendromlar ile olan ilişkisini incelemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri kliniğinde 01.01.2022 ve 31.12.2023 tarihleri arasında yatırılarak, kapsamlı geriatrik değerlendirme ile takip edilen 65 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Tek merkezli retrospektif bir çalışma olarak dizayn edilmiş olup hastaların geriatrik sendrom ve laboratuvar parametrelerinin gnri ile ilşkisine bakılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 26.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Geriatric syndromes are frequently observed in the elderly population worldwide. Among these, malnutrition is a common condition, especially among hospitalized frail geriatric patients. Preventing malnutrition contributes positively to both morbidity and mortality. Therefore, several screening tests have been developed for geriatric patients. GNRI is an index developed to identify hospitalized elderly patients at risk of malnutrition. This study aimed to investigate the association between the Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI) and geriatric syndromes. Material and Methods: Patients aged 65 and over, who were hospitalized at Ankara University Faculty of Medicine Geriatrics clinic between 01.01.2022 and 31.12.2023 and were followed up with a comprehensive geriatric evaluation, were included in the study. It was designed as a single-center retrospective study and the relationship between patients' geriatric syndrome and laboratory parameters and Gnri was examined. IBM SPSS 26.0 program was used to analyze the data.