Kliniğimizde son bir yılda opere edilen bcc hastalarının operasyon sonrası retrospektif değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of post-operative bcc patients operated on in our clinic over the last year
- Tez No: 892748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLDA RIFAT ÖZAKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bazal hücreli karsinom (BCC), deri kanserlerinin en yaygın türlerinden biri olup genellikle yavaş büyüyen ve nadiren metastaz yapan bir tümördür. Çoğunlukla güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde gelişir ve beyaz tenli, yaşlı bireylerde daha sık görülür. BCC'nin tedavisinde erken teşhis ve uygun cerrahi müdahale büyük önem taşır. Cerrahi eksizyon, Mohs mikrografik cerrahisi, kuretaj ve elektrodesikasyon gibi çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda, hastanemizde ya da dış merkezde bazal hücreli karsinom (BCC) tanısı konulan 290 hastanın, 5 mm güvenlik marj ile cerrahi eksizyonunun güvenilir olup olmadığını değerlendiriyoruz. Bu yaptığımız çalışma retrospektif bir çalışmadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız etik kurul onayı aldıktan sonra, 01.05.2023/01.05.2024 tarihleri arasında kliniğimizce opere edilen bazal hücreli karsinom hastalarının yatış dosyaları ve ameliyat raporları detaylı bir şekilde incelendi. Bu raporlar içindeki eksiksiz doldurulmuş tıbbi kayıtlar incelemeye alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastaların histopatolojik tanısı daha önceden biyopsiler ile konulmuştur. Hastaların tümöral lezyonları rutin 5 mm güvenlik marjı ile eksize edilmiş ve oluşan defekt farklı cerrahi yöntemlerle kapatılmıştır. Patoloji sonuçları cerrahi sınır pozitifliği veya cerrahi sınır yakınlığı gelen hastalara reeksizyon cerrahisi yapılmıştır. Hastaların özgeçmiş ve soygeçmişleri araştırma kriterlerine alınmamıştır. Toplanan veriler, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada sayısal değişkenler ortalama ± standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler olarak, kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde olarak özetlenmiştir. 2 veya daha fazla değişken arasındaki ilişkinin yönünü ve şiddetini belirlemek için korelasyon analizi, kategorik değişkenler için Ki-kare testi kullanılmıştır. vii BULGULAR: Çalışmamıza 290 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş dağılımı incelendiğinde, ortalama yaşın 66,07, medyan yaşın 67 ve modun 68 olduğu görülmektedir. Yaş aralığı 25 ile 90 arasında değişirken, %25'i 58,75 yaşından küçük, medyan 67 yaşında ve %75'i 74 yaşından küçüktür. Kadın hastaların yaş dağılımı 25 ile 90 arasında değişmekte ve en sık rastlanan yaş grupları 68, 74 ve 50'dir. Erkek hastaların yaş ortalaması ise 66,59 olup yaş aralığı 30 ile 89 arasındadır. Hastaların yaşı ile“reeksize edilenler”arasında hafif fakat istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif korelasyon (r=0.125, p=0.034) bulunmaktadır. Bu, yaşlı hastaların“reeksize”işlemine daha fazla ihtiyaç duyduğunu gösterebilir. Ancak, cinsiyet ve 5 mm marj sonrası reeksizyon gerekliliği arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (p=0.563). BCC vakalarının %88,6'sı baş bölgesinde görülmekte olup, diğer anatomik bölgelerde daha az sıklıkta rastlanmaktadır. Operasyon yöntemlerine bakıldığında, greft ve lokal flep operasyon şekilleri toplam vakaların büyük kısmını oluştururken, primer sütürasyon ve serbest flep oranları daha düşüktür. Reeksizyon cerrahisi, patoloji sonucuna göre 18 hastada (%6,2) gerekli bulunmuştur. Genel olarak hastaların büyük bir kısmı (%93,8) reeksizyona ihtiyaç duymamaktadır. Bu bulgular, yaş faktörünün BCC hastalarının dağılımında önemli bir değişken olduğunu ve baş bölgesinin en sık etkilenen anatomik bölge olduğunu ortaya koymaktadır. SONUÇ: Kliniğimize başvuran çok sayıda BCC hastası bulunmakta. Bu hastaların tedavi algoritmasının en önemli kısmını lezyonun yeterli eksizyonu oluşturuyor. Kliniğimizde rutin 5 mm güvenlik marjı ile BCC lezyon eksizyonu, cinsiyet, yaş, tanı türü, lezyonun anatomik bölgesine bakılmaksızın, sonuçlarının yeterli ve başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basal cell carcinoma (BCC) is one of the most common types of skin cancer, typically characterized by slow growth and rare metastasis. It usually develops in sun-exposed areas of the skin and is more common in fair-skinned, elderly individuals. Early diagnosis and appropriate surgical intervention are crucial in the treatment of BCC. Various treatment methods, including surgical excision, Mohs micrographic surgery, curettage, and electrodessication, are utilized. Our study retrospectively evaluates the reliability of surgical excision with a 5 mm safety margin in 290 patients diagnosed with BCC at our hospital or an external center. MATERIALS AND METHODS: After obtaining ethical committee approval, we thoroughly reviewed the admission files and surgery reports of BCC patients operated on in our clinic between 01.05.2023 and 01.05.2024. Only complete medical records were included in the study. The histopathological diagnosis of the patients had previously been established through biopsies. Tumoral lesions were excised with a routine 5 mm safety margin, and the resulting defects were closed using various surgical methods. Patients requiring re-excision surgery due to positive or close surgical margins in pathology results were identified. Patients' personal and family histories were not considered as inclusion criteria. The collected data were analyzed using appropriate statistical methods. Numerical variables were summarized as mean ± standard deviation, median, minimum, and maximum values, while categorical variables were summarized as count and percentage. Correlation analysis was used to determine the direction and strength of relationships between two or more variables, and the Chi-square test was used for categorical variables. ix RESULTS: The study included 290 patients. The average age of the patients was 66.07, the median age was 67, and the mode was 68. The age range varied from 25 to 90, with 25% of the patients being younger than 58.75 years, the median age being 67, and 75% of the patients being younger than 74 years. The age distribution of female patients ranged from 25 to 90, with the most common age groups being 68, 74, and 50. The average age of male patients was 66.59, with an age range of 30 to 89. There was a slight but statistically significant positive correlation between age and the need for re-excision (r=0.125, p=0.034), indicating that older patients may require reexcision more frequently. However, no significant relationship was found between gender and the necessity for re-excision with a 5 mm margin (p=0.563). BCC cases were most commonly observed in the head region (88.6%), with fewer occurrences in other anatomical areas. Regarding surgical methods, graft and local flap operations were predominant, while primary suturing and free flap rates were lower. Re-excision surgery was deemed necessary in 18 patients (6.2%) based on pathology results. Overall, the majority of patients (93.8%) did not require re-excision. These findings suggest that age is a significant variable in the distribution of BCC patients, and the head region is the most frequently affected anatomical area. CONCLUSION: A significant number of BCC patients are admitted to our clinic. Adequate excision of the lesion is the most critical part of the treatment algorithm for these patients. Our findings indicate that routine BCC lesion excision with a 5 mm safety margin is sufficient and successful, regardless of gender, age, diagnosis type, or the anatomical location of the lesion.