Adölesan kadın voleybolcularda motor imgeleme eğitiminin sportif performans, kas kuvveti ve imgeleme becerisi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of motor imagery training on sports performance, muscle strength and imagery skills in adolescent women volleyball players
  1. Tez No: 892749
  2. Yazar: BÜŞRA CAN BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAKIRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Adölesan kadın voleybolcularda uygulanan motor imgeleme eğitiminin sportif performans, kas kuvveti ve motor imgeleme becerisi üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Tek kör randomize kontrollü çalışmamıza Eylül 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında 35 gönüllü adölesan kadın voleybolcu dâhil edildi. Voleybolcular, müdahale grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=19) olmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Dâhil edilme kriterlerine göre müdahale grubu (n=18) ve kontrol grubu (n=17) toplam 35 voleybolcu ile tamamlandı. Kontrol grubu 8 hafta boyunca sadece düzenli egzersizlerine devam ederken müdahale grubuna düzenli egzersizlere ek olarak 8 hafta boyunca, haftada 3 gün motor imgeleme eğitimi verildi. Her iki grup hem eğitim öncesi hem de 8 haftalık eğitim sonrası değerlendirildi. Adölesan kadın voleybolcularda, Sporda İmgeleme Envanteri (SİE), Hand Held Dinamometre (HHD) ile Kuadriseps femoris (KF) kas kuvvet değerlendirmesi, Hareketi İmgeleme Anketi-3 (HİA-3) ve Oyun Performansı Değerlendirme Ölçeği (OPDÖ) kullanıldı. Tüm istatistiksel analizler için“IBM SPSS Statistics Version 25”bilgisayar paket programı kullanıldı. Analizlerde istatiksel anlamlılık p0,05). HİA-3 skorunda ise; gruplar eğitim sonrasına göre benzer olduğu ve fark olmadığı bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to examine the effects of motor imagery training applied to adolescent female volleyball players on sports performance, muscle strength and motor imagery skills. Methods: 35 volunteer adolescent female volleyball players were included in our single-blind randomized controlled trial between September 2023 and November 2023. Volleyball players were randomly divided into two groups: intervention group (n=20) and control group (n=19). According to the inclusion criteria, the intervention group (n=18) and control group (n=17) were completed with a total of 35 volleyball players. While the control group continued only their regular exercises for 8 weeks, the intervention group was given motor imagery training 3 days a week for 8 weeks, in addition to regular exercises. Both groups were evaluated both before and after 8 weeks of training. In adolescent female volleyball players, the Sports Imagery Questionnaire (SIQ), Quadriceps femoris (QF) muscle strength evaluation with Hand Held Dynamometer (HHD), Movement Imagery Questionnaire-3 (MIQ-3) and Game Performance Assessment Instrument (GPAI) were used.“IBM SPSS Statistics Version 25”computer package program was used for all statistical analyses. Statistical significance in the analysis was determined as p0.05). In the MIQ-3 score; The groups were found to be similar after training and there was no difference (p>0.05).