Asymmetric volatility modelling in the Istanbul stock exchange
İstanbul borsası'nda asimetrik volatilite modellemesi
  1. Tez No: 892750
  2. Yazar: GÜLER ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALÖVSAT MÜSLÜMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Finans dünyasında, sermaye yapısı politikası, firmanın değerini maksimize etmeye yönelik stratejik kararları ifade ederken, temettü politikası bu değerin nasıl dağıtılacağına ilişkin kararı ifade eder. Finans literatüründe yüksek öneme sahip olan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlerin temettü politikası tercihleri ​​üzerine çok sayıda teorik ve ampirik çalışma yapılmıştır. Bu alanda yürütülen tüm teorik ve ampirik araştırmalar ışığında, önemli makaleler ve metodolojik yaklaşımları yeniden incelenmiş ve ilgili bulgular bu tezde raporlanmıştır. Bu makale ayrıca, olay çalışması metodolojisini (ESM) kullanarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören Türk şirketlerinin temettü politikalarını da incelemektedir. Ayrıca, çalışma bu şirketlerin istikrarlı ve düzenli bir temettü politikası izleyip izlemediğini incelemiş ve ayrıca şirketlerin temettü dağıtımlarının olaylardan önce ve sonra (olay günü=0) finansal piyasaları nasıl etkilediğini analiz etmiştir. Çalışma, bu şirketlerin temettü politikalarını araştırmayı ve 1992 ile yılları arasında yasal düzenlemelerde meydana gelen değişiklikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye piyasasında yapılan bir dizi ampirik araştırma, söz konusu şirketlerin hem istikrarsız hem de düzensiz temettü politikalarına uyduğu sonucuna varmıştır. Sermaye piyasaları, görülen istikrarsızlık nedeniyle herhangi bir bilgi sinyali etkisi yaşamamaktadır. Başka bir deyişle, temettü politikaları Türk yatırımcılara şirketlerin gelecekteki beklentileri hakkında herhangi bir bilgi sunmamaktadır. Çalışmanın bulguları ayrıca, şirketlerin temettü politikalarını etkileyen birincil belirleyicinin şirketin belirli bir yılda elde ettiği kazanç olduğunu göstermektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin zayıf formda piyasalara sahip olması ve ayrıca şirketlerin faaliyetleri, finansal yapıları ve yatırım politikaları, temettünün hissedarlara dağıtılmasını etkilemektedir, çünkü enflasyon, gelişmekte olan ülkelerdeki firmanın çıkarlarını etkileyecektir. Bu nedenle, şirketlerin kazançları enflasyon nedeniyle değişmektedir. Bu nedenle, kazançlardaki değişim temettü politikalarındaki değişiklikleri belirlemektedir. Sonuç olarak, kazançlardaki istikrarsızlık ve düzensizlik temettü politikaları için en önemli olumsuz faktördür. Bu nedenle, belirli bir yılda zarar eden şirketler hissedarlarına temettü dağıtamamaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 1995'teki düzenlemesiyle, ISE'de işlem gören şirketler kendi temettü politikalarını belirleme özgürlüğüne kavuştular. 1982'deki ve sonrasında 1995'teki ilk yasal değişikliğe göre, ISE'de listelenen şirketlerin yıllık bazda nakit temettü ödemelerine izin verildi. Hissedarlar bu temettüleri sonraki mali yılın Mayıs ayının son gününde almaya hak kazanırlar. Bu araştırma 1982-1995 ve 1995-2004 dönemlerini kapsamaktadır. Ampirik çalışmada verilerden daha sağlıklı sonuçlar elde etmek için 1998-2004 yılları arasındaki şirket verileri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In the financial world, capital structure policy refers to the strategic decisions regarding maximization the firm's value, while dividend policy pertains to the decision of how to distribute this value. Numerous theoretical and empirical studies have been undertaken on the dividend policy choices of companies from developed and developing countries which have high importance in finance literature. In the light of all theoretical and empirical research carried out in this field, significant articles and their methodological approaches are re-examined and the related findings are reported in this thesis. This paper also looks into the dividend policies of Turkish companies listed on the Istanbul Stock Exchange (ISE), employing event study methodology (ESM). In addition, the study examined whether those firms follow stable and regular dividend policy, and also analyse how firms' dividend distributions effect financial markets before and after events (event day=0). The study aimed to investigate the dividend policies of these companies and to investigate the changes occurred in the legal arrangements between the years 1992 and. A number of empirical investigations conducted in the Turkish market have yielded the conclusion that the companies in question adhere to dividend policies that are both unstable and irregular. The capital markets are not experiencing any information signaling impact as a consequence of the instability that has been seen. To put it another way, dividend policies do not offer Turkish investors any type of information on the future prospects of companies. The study's findings also indicate that the primary determinant affecting firms' dividend policies is the company's earnings generated in a specific year. The fact that developing countries such as Turkey have weak-form markets and also activities of companies, their financial structure and investment policies affect dividend to be distributed to shareholders, because inflation will affect interests of the firm in developing countries. Therefore, firms's earnings change because of inflation. Because of this, change in earnings determines changes in dividend policies. As a result, instability and unregularity in earnings are the most important negative factor for dividend policies. Therefore, companies that incur losses in a specific year are unable to distribute dividends to their shareholders. With regulation of Board of Capital Market in 1995, companies that traded on ISE had gained freedom in determining their own dividend policy. In accordance with the initial legal amendment in 1982 and subsequent to 1995, Corporations listed on ISE are permitted to pay cash dividends on an annual basis. The stockholders are entitled to receive these dividends at the last day of May in the subsequent fiscal year. This research contains periods of 1982-1995 and 1995-2004. In order to get more healthy results from data in empirical study, company data were used between 1998 and 2004.