Tibia plato kırıklarında cerrahi tedavi sonuçlarımız
Our surgical treatment outcomes in tibial plateau fractures
- Tez No: 892751
- Danışmanlar: UZMAN TEMEL OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Giriş: Tibia plato kırığı olan hastalarda retrospektif yöntemlerle cerrahi tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal-Metod: Tibia plato kırığı nedeniyle 31 hastaya (26 erkek,5 kadın) ortalama yaş 41,7,yaş dağılımı 22-78 cerrahi tedavi uygulandı.Kırıklar Schatzker sınıflamasına göre (4 hasta tip1, 6 hasta tip 2, 1 hasta tip3,1 hasta tip 4, 11 hasta ti5, 8 hasta tip6) değerlendirildi.Hastalara medial,lateral ve posteromedial cerrahi yaklaşımlar uygulandı.Cerrahi esnasında skopi eşliğinde kapalı redüksiyon ve perkütan vidalama,artroskopi altında pinleme ve açık redüksiyon altında plak uygulaması yapıldı.Vakaların 8 inde otogreft uygulandı.Yeterli takipleri(ortalama takip süresi 2,9 yıl)olan bu olgular retrospektif olarak değerlendirildi.Klinik ve radyolojik sonularımız Rassmussen ölçütlerine göre değerlendirildi. Postop 31 hastanın 26 sına 1.haftada egzersiz başlandı. Erken dönem 2 hastada enfeksiyon gözlendi.Bu hastalarda 1 i Gustilo Anderson sınıflamasına göre tip2 açık kırığı mevcuttu.Uzamış akıntı sonrası yüzeyel cilt enfeksiyonu gelişti.Antibiyotikle tedavi edildi.Tip 6 kırığı olan bir vakada tibia diafizinde nonunion gözlendi ve reopere edildi.Hastaların hiçbirinde geç dönem enfeksiyon görülmedi. Bulgular: Hastalar Rassmussen kriterlerine göre klinik olarak 15 hastada (%48,3) mükemmel,11 hastada (%35,4) iyi,3 hastada (%9,6) orta,2 hastada da (%6,4) kötü sonuç elde edildi. Radyolojik olarak 12 hasta mükemmel (%38,7), 10 hasta iyi(%32,2), 6 hasta orta (%19,3), 3 hastada kötü (%9,6) sonuç elde edildi. Sonuç: Radyolojik sonuçların klinik sonuçlarla her zaman uyumlu olmadığı ve klinik bulguların radyolojik sonuçlardan daha iyi olduğu görüldü. Dört milimetreden fazla çökme ve ayrışma ve 10 dereceden fazla instabilitesi olan tibia plato kırıklı hastalarda tatmin edici sonuç almak için cerrahi tedavi uygulaması,rijit fiksasyon uygulanarak erken harekete başlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: Evaluating results of surgical treatments with retrospective methods on patients whom have tibia plato fractures have been aimed. Material-Method: Because of tibia plato fractures, surgical treatment have been applied on 31 patients whom were (26 male, 5 female), average age 41,7 distribution age (22-78).Fractures evaluated for Schatzker classification as 4 patients Type 1, 6 patients Type II, 1 patient Type III, 1 patient Type IV, 11 patients Type V, 8 patients Type VI. Medial, lateral and posteromedial surgical approaches applied on patients. Closed reduction with skopy and perkutan screwing And also, pinning have done under artroskopy and plak applying under open reduction have been done to the patients. Autograft have been used on 8 patients. These cases which were adequte pursuits (average pursuiting time like 2,9 years) have evaluated as retrospective. Clinical and radiological results evaluated for Rasmussen Criterions. Exercises have been applied on 26 of 31 Postoperatif patients at the first week. Infection has been seemed on 2 patients whom were early period.One of the patients has have Type Il opened fracture. Surface skin infection has been formed after extended flow and treated by antibiotic. Late period infection has not been seemed on non of the patients. Result: Clinical results have been gained according to Rasmussen criterions as 15 patients perfect (43 %), 11 patients well (35,4%), 3 patients not good(9,6%), 2 patients bad (6,4%). Radiological results have been gained as 12 patients perfect (38,7%, 10 patients well (32,2%, 6 patients not good (19,3%), 3 patients bad (9,6%). We have observed that radiological results don't harmonious with clinical results everytime and also we have seen that clinical diagnosis are beter than the radiological results. Conclusion: Applying surgical treatment to the tibia plato fractured patients who have had collapsing over 4 milimeters or who have had instability over 10 degrees and starting treatment immediately by applying rigit fixsession are important.