Deplase eklem içi kalkaneus kırıklarında cerrahi tedavi sonuçlarımız
Results of surgical treatment for deplased intraarticular calcaneal fractures
- Tez No: 508571
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATA GÖKALP
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne ocak 2010 ile ocak 2015 yılları arasında kalkaneus kırığı nedeni ile başvuran ve cerrahi tedavi uygulanan 24 hastanın 25 deplase eklem içi kalkaneus kırığı değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 19'u erkek ve 5'i kadın hasta olup, ortalama yaş 36,5 ve ortalama takip süresi 35,4 ay idi. Travma şekli 20 hastada yüksekten düşme, 1 hastada iş kazası, 2 hastada araç içi trafik kazası,1 hastada araç dışı trafik kazasıydı. 4 hastada ek olarak lomber vertebra kırığı, 1hastada distal radius kırığı, 2 hastada fibula distal uç kırığı,1 hastada tibia lateral plato kırığı,1 hastada tibia orta 1/3 cisimde tip 2 açık kırık, 2 hastada tibia cisim kırığı, 1 hastada tibia pilon,1 hastada bimalleoler kırık, 1 hastada medial malleol, 1 hastada talus kırığı,1 hastada femur boyun kırığı, 1 hastada femur cisim kırığı mevcuttu. Hastalar Sanders sınıflandırma sistemine göre sınıflandırıldı. 5 hastada Tip 2, 16 hastada Tip 3, 4 hastada ise Tip4 kırık vardı. Ameliyat öncesi ortalama Böhler açısı 23°, Gissane açısı 118,2° idi. 10 hastaya genişletilmiş lateral girişim, 10 hastaya Essex lopresti ve 5 hastayada k teli ve vida ile internal tespit uygulandı. Travma ile cerrahi arası geçen süre ortalama 7,6 gündü. Hastaların klinik değerlendirmesinde AOFAS arka ayak değerlendirme skalası kullanıldı. Hastalarda ameliyat sonrası ortalama Böhler açısı 26,5°, Gissane açısı 125,2° idi. 2 hastaya otojen, 4 hastaya allojen greft kullanıldı. AOFAS skorlarına göre 9 ayakta mükemmel (%36), 7 ayakta iyi (%28), 7 ayakta orta (%28), 2 ayakta kötü (%8) sonuç alındı. Hastaların %36'sında cerrahi sonrası ayakkabı giyim şeklinde değişiklik mevcuttu. Cerrahi sonrası 10 (%40) hastada komplikasyon gelişti. Altı (%24) hastada yara yeri nekrozu yada açılması, 2 (%8) hastada implant çıkarma gereksinimi, 1 (%4) hastada derin enfeksiyon ve 4 (% 16) hastada da Sudeck atrofisi gözlendi. Eklem içi deplase kalkaneus kırıklarında, güncel tedavi şekli açık redüksiyon ve internal tespit başta olmak üzere cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavinin en büyük handikapı ameliyat sonrası gelişecek komplikasyonlar olup tedavinin başarısını engelleyen en önemli etkenlerdir. Bu amaçla cerrahi öncesi, cerrahi sırasında ve sonrasında gerekli önlemler alınarak iyi sonuçlara ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In Orthopaedics and Traumatology Clinic at Van Yüzüncü Yıl Universty Dursun Odabaş Medical Center, we observed 25 displaced intra articular calcaneal fractures of 24 patiens who applied because of calceneous fractures and underwent surgery treatment between 2010-2015. The average age was 36,5 and mean follow up time was 35,4 months. There were 19 males, 5 females. The mechanism of injury was a fall from of a height in 20 patients, occupational accident in 1, motor vehicle accident in 1 and non-vehicle traffic accident in 1. There were 4 lomber vertebrae fractures, 1 distal radius fractures, and 2 distal fibular fractures, 1 lateral tibial plateau fractures, 1 type 2 open fracture at tibial mid 1/3 shaft, 2 tibial shaft fractures, 1 tibial pilon, 1 bimalleoler fractures, 1 medial malleol, 1talus fractures, 1 femoral neck fractures and 1 femural shaft fracturesas associated pathologies. Calcaneal fractures were classified by Sanders classification system. There were 5 Type 2, 16 Type 3 and 4 Type 4 fractures. The preoperative Böhler and Gissane angles were 23° and 118,2° respectively. Extended laterial incision was administered to 10 patients, Essex lopresti was administered to 10 patients, internal fixation with k wire and screw was administered to 5 patients. The average time between the injury and operation day was 7,6 days. AOFAS ankle-hindfoot scale was used for cilinical evaluation. Postoperative Böhler and Gissane angles were 26,5° and 125,2° respectively. In 2 patients autogenic and in 4 patients allogenic spongios we reused. There were 9 (%36) excellent, 7 ( %28) good, 7 (% 28) fair, 2 (% 8) poor results. 9(%36) of patients changed in their shoe wearing after surgery. Ten (%50) patients had complications, the sewere wound sloughs or dehiscence in 6 (%24), implant removal in 1 (% 4), deep infection and Sudeck atrophy in 4(%16)patient. In intra articular calcaneal fractures, modern way of treatment is surgery, particularly open reduction and internal fixation. The biggest disadvantage of surgery treatment is the complications after operations For this purpose, by taking necessary precautions before, after and during operations , it is possible to get positive results