Tibia plato kırıklarında cerrahi tedavi sonuçlarımız
- Tez No: 91249
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Çalışmamızda 1994-2000 tarihleri arasında S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde açık redüksiyon ve internal fiksasyon ile tedavi edilen 28 olgu retrospektif olarak incelenmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların ortalama yaşı 43.6 olup en küçük olgu 19, en büyük olgu 68 yaşında idi. Olguların 10'u kadın 18'i erkek idi. İzleme süresi 6-52 ay arası olup ortalama 20.6 aydır. Sonuçlar Rasmussen'in işlevsel derecelendirme kriterlerine göre değer lendirildi. Olgularımızda % 82.1 oranında başarılı, % 17.9 oranında başarısız sonuç elde edildi. Ayrıca olgular radyolojik olarak diz ekleminde postravmatik osteoartrit gelişimini incelemek için Resnick ve Niwoyoma kriterlerine göre değerlendirildi. Olguların 7'sinde (% 25) post travmatik osteoartrit gözlendi. Tibia plato kırıklarında eklem yüzeyinin anatomik redüksiyonu ve rijid internal fiksasyonu sağlandıktan sonra erken hareket başarılı fonksiyonel sonuç elde etmek için gereklidir. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY 28 patients with tibial plateau fractures that were treated with open reduction and internal fixation in Ankara Hospital 2nd orthopaedics and Travmatology Clinic between 1994-2000 is reported. The average age was 43.6 (19-68) 10 patients were female and 18 were male. The follow up time was between 6-52 months. Average time was 20.6 months. The results were evaluated according to Rasmussen functional evaluation criteria. 82.1 % good, 17.9 % fair results were abteined. And also Resnick and Niwoyama criteria were used for radiologic posttravmatic osteoartritis. In 7 patients (25 %) post travmatic osteoartritis were seen. In tibial plateou fractures after anatomic reduction in joint surface and rigit internal fixation, early motion is necessary for succesful functional results. 58