Aile sağlığı merkezlerine başvuran bireylerin evlilik öncesi yapılan sağlık taraması hakkında bilgi, tutum ve davranış düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and behavior levels regarding pre-marital health screening among individuals applying to family health centers
- Tez No: 892753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Giriş ve Amaç: Evlilik, bireylerin yaşamlarını birleştirme ve aile kurma amacıyla gerçekleştirdikleri önemli bir kurumsal süreçtir. Türkiye'de evlilik öncesi sağlık raporu, çiftlerin evlenmelerinde yasal veya sağlık açısından herhangi bir risk olup olmadığını belirlemek ve çiftleri olası riskler hakkında bilgilendirebilmek amacıyla alınması zorunlu bir belgedir. Bu çalışmada, evlilik öncesi tarama programı hakkında toplumun sosyodemografik özellikleri ile evlilik öncesi tarama programı hakkındaki bilgi ve tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu bağlamda yapılacak çalışmayla halkın evlilik öncesi tarama programı, genetik geçişli hastalıklar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda farkındalığın arttırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Kesitsel tanımlayıcı özellikteki bu çalışmaya 01.01.2024 – 31.03.2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) (Cumhuriyet ASM, Kayabaşı ASM ve Bağlar ASM) başvuran 18-65 yaş arasındaki bireyler dahil edildi. Çalışmamızda kullanılan anket formu bireylerin sosyodemografik özelliklerini ve tıbbi özgeçmişlerini, evlilik öncesi sağlık taramasındaki hastalıklarla ilgili tıbbi ve yasal bilgi düzeylerini ve evlilik öncesi sağlık taraması hakkındaki tutum ve davranışları ölçmeyi hedefleyen 46 sorudan oluşmaktadır. Analizler IBM SPSS versiyon 22.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Marriage is a significant institutional process through which individuals unite their lives and establish a family. In Turkey, obtaining a pre-marital health report is mandatory to determine whether there are any legal or health risks associated with the marriage and to inform couples about potential risks. This study aims to evaluate the relationship between the sociodemographic characteristics of individuals and their knowledge and attitudes towards pre-marital screening programs. Additionally, the present study seeks to raise public awareness about genetic and sexually transmitted diseases through these screening programs. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study included individuals aged 18-65 who applied to the Family Medicine Clinic at Karabük University Training and Research Hospital and affiliated Family Health Centers (Cumhuriyet ASM, Kayabaşı ASM, and Bağlar ASM) between 01.01.2024 and 31.03.2024. The survey form used in this study consisted of 46 questions aimed at measuring the participants' sociodemographic characteristics, medical history, knowledge levels regarding the diseases included in the pre-marital health screening, and their attitudes and behaviors towards the screening.