Sağlıklı yetişkinlerde insülin direncini öngörmek için trigliserit glukoz indeksi ve ilgili parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of triglycride glucose index and related parameters for predicting insulin resistance in healthy adults
- Tez No: 892754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: İnsülin direnci, insüline karşı duyarlılığın bozulmasıdır ve vücudumuz telafi etmek için insülin üretimini arttırarak hiperinsülinemi tablosu oluşturur. İnsülin direnci; Tip 2 DM teşhisi konmadan yıllar önce gelişmeye başlar ve bu süreçte baskın bir rol oynamaktadır. İnsülin salgısındaki ciddi düşüş ise genellikle DM'nin ileri evrelerinde veya eşlik eden hastalıkların varlığında belirgin hale gelmektedir. Bu sebeple insülin direncinin erken tespit edilmesi non-farmakolojik ve farmakolojik müdahaleler ile klinik hastalıkların ortaya çıkmasını önleyerek yaşam kalitesi ile süresini uzatmada ve DM'nin dünya çapındaki toplumsal ve ekonomik yükünü hafifletmede yardımcı olur. İnsülin direnci, HOMA indeksi ile klinik pratikte tahmin edilmektedir. Ancak gelişmekte olan ülkelerin çoğunda ve ülkemizdeki birinci basamak sağlık hizmetlerinde açlık insülin testi, maliyetli ve ulaşımı zor olması sebebiyle basit bir kan testi yapılarak HOMA indeksine eş değer yeni indeksler bulunması amaçlanmış ve bu amaca uygun çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu sebeple insülin direncini öngörmek için TyG, TyG-BÇ, TyG-BKİ ve TyG-BBO gibi indeksler çalışmalarda kullanılmaya başlanmıştır. Biz de çalışmamızda insülin direncini öngörebilmek amacıyla TyG, TyG-BÇ, TyG-BKİ ve TyG-BBO indekslerinin kullanabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, kesitsel tanımlayıcı özellikte olup 01.01.2022-01.01.2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Aile Sağlığı Merkez'lerine başvurmuş olan hastalardan oluşmaktadır. Hasta bilgileri, hastane ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'nün otomasyon sistemindeki laboratuvar sonuçları ve hekim notlarından elde edilmiştir. Yaklaşık 5000 hasta taranmış ve dışlama kriterlerini karşılayan hastalar çalışma dışı bırakılması sonucunda 365 hasta tespit edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların en az 8 saatlik açlık sonrası bakılmış kan parametreleri; glikoz, total kolesterol, HDL, LDL, HbA1c ve açlık insülindir. Bu değerler ile HOMA, TyG, TyG-BKİ, TyG-BÇ ve TyG-BBO indeksleri hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu ve medeni hal), düzenli egzersiz durumu ve madde kullanımı (sigara, alkol) sorgulanmış olup antropometrik ölçümler (boy, kilo, BKİ, BÇ, BBO) ile kan basıncı ölçülmüştür. TyG ve ilgili parametrelerin HOMA indeksi ile ilişkisi incelenmiş insülin direncini öngörmek için kesim değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Insulin resistance is the deterioration of insulin sensitivity and our body increases insulin production to compensate, creating a hyperinsulinemia picture. Insulin resistance; It starts to develop years before the diagnosis of Type 2 DM and plays a dominant role in this process. The serious decrease in insulin secretion usually becomes apparent in the advanced stages of DM or in the presence of accompanying diseases. For this reason, early detection of insulin resistance helps to prevent the emergence of clinical diseases with non-pharmacological and pharmacological interventions, prolong the quality and duration of life and alleviate the social and economic burden of DM worldwide. Insulin resistance is estimated in clinical practice with the HOMA index. However, in most developing countries and in primary health care services in our country, since fasting insulin test is costly and difficult to access, a simple blood test has been performed with the aim of finding new indexes equivalent to the HOMA index, and studies have begun to be conducted for this purpose. For this reason, indices such as TyG, TyG-BC, TyG-BMI and TyG-BBO have begun to be used in studies to predict insulin resistance. In our study, we aimed to investigate the usability of TyG, TyG-WC, TyG-BMI and TyG-BBO indices in order to predict insulin resistance. Materials and Methods: Our study is cross-sectional descriptive and consists of patients who applied to Karabük University Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic and Family Health Centers affiliated to Karabük Provincial Health Directorate between 01.01.2022-01.01.2024. Patient information was obtained from laboratory results and physician notes in the automation systems of the hospital and Karabük Provincial Health Directorate. Approximately 5000 patients were screened and 365 patients were identified after excluding patients who met the exclusion criteria. The blood parameters of the patients included in the study were glucose, total cholesterol, HDL, LDL, HbA1c and fasting insulin after at least 8 hours of fasting. With these values, HOMA, TyG, TyG-BMI, TyG-BW and TyG-BBW indices were calculated. Sociodemographic characteristics (age, gender, occupation, education and marital status), regular exercise status and substance use (smoking, alcohol) were questioned and anthropometric measurements (height, weight, BMI, BMI, BMI, BMI, BMI) and blood pressure were measured. The relationship of TyG and related parameters with HOMA index was examined and cut-off values were determined to predict insulin resistance.