Diz protezi ameliyatı esnasında uygulanan terapötik dokunmanın anksiyete, yaşam bulguları ve konfor düzeyine etkisi
The effect of therapeutic touch applied during knee replacement surgery on anxiety, vital signs and comfort level
  1. Tez No: 892773
  2. Yazar: AYŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Diz Protezi Ameliyatı Esnasında Uygulanan Terapötik Dokunmanın Anksiyete, Yaşam Bulguları ve Konfor Düzeyine Etkisi Amaç: Bu araştırma, diz protezi ameliyatı esnasında yapılan terapötik dokunmanın yaşam bulguları, anksiyete ve konfor düzeyine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Materyal Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan bu araştırmanın verileri Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathane bölümünde ortopedi ve travmatoloji odasında Eylül 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında toplandı. Çalışmaya toplam 128 katılımcı dâhil edildi. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Vas Konfor Ölçeği, Perianestezi Konfor Ölçeği ve Yaşam Bulguları Kayıt Formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Therapeutic Touch Applied During Knee Replacement Surgery on Anxiety, Vital Signs and Comfort Level Aim: This research was conducted to compare the effects of therapeutic touch during knee replacement surgery on vital signs, anxiety and comfort levels. Material Method: The data of this randomized controlled experimental study were collected between September 2023 and February 2024 in the orthopedics and traumatology room in the operating room department of Atatürk University Training and Research Hospital. A total of 128 participants were included in the study. Patient Information Form, State-Trait Anxiety Scale, Vas Comfort Scale, Perianesthesia Comfort Scale and Vital Signs Record Form were used to collect data.