Retrospektif olarak yüksek fleksiyon ile medial pivot tasarımlı total diz protez sonuçlarının karşılaştırılması
Retrospective comparison of medial pivot and high flexion total knee prosthesis designs
  1. Tez No: 515258
  2. Yazar: ÖZÜM CEM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Normal diz eklem hareket açıklığı ve kinematiğine en yakın biyomekanik özelliklere sahip protez tasarımı ile ilgili tartışma ve araştırmalar devam etmektedir. Günümüzde normal diz kinematiği ve yüksek fleksiyon açısı konusunda öne çıkan protez tasarımlarından olan Yüksek Fleksiyon (HighFlex) ve Medial Pivot protezler sıkça uygulanmaktadır. Her ikisi için de endüstri çeşitli üstünlükler öne sürmekle birlikte Pubmed ve Cochrane veri tabanları araştırıldığında, bu iki protez tasarımını hasta memnuniyeti, klinik ve radyolojik sonuçları açısından karşılaştıran çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, primer gonartroz nedeniyle yüksek fleksiyon tasarımlı ve medial pivot tasarımlı total diz artroplastisi uygulanan hastalar retrospektif olarak incelenerek, erken ve orta dönemde; hasta memnuniyetinin, klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması ve bu iki tasarım arasında belirtilen değişkenler açısından fark olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Kliniğimizde Ocak 2011-Nisan 2016 tarihleri arasında yüksek fleksiyon tasarımlı (Zimmer Nexgen HighFlex ®) veya medial pivot tasarımlı (Microport Advance Knee ®), primer total diz protez ameliyatı uygulanan, yaş ortalaması 67,02 olan, 124 hastanın 167 diz artroplastisi, ortalama 47,8 ay klinik ve 2,64 yıl radyolojik takip süreleri ile retrospektif olarak incelendi. Bu hastalarımızın 25'i eşzamanlı total diz artroplastisi uyguladığımız hastalardı. Klinik değerlendirmemizde; yüksek fleksiyon grubu ile medial pivot grubunun tümünü değerlendirdiğimizde Oxford ve WOMAC skorları açısından %95'in üzerinde mükemmel ve iyi sonuçlar elde edilirken, hasta memnuniyeti açısından (p=0,690), ameliyat sonrası Oxford (p=0.171) ve ameliyat sonrası WOMAC (p=0,111) skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Eşzamanlı olarak bilateral opere ettiğimiz hastaların karşılaştırmasında ise; yüksek fleksiyon grubu ile medial pivot grubu arasında, hasta memnuniyeti açısından yüksek fleksiyon grubu lehine anlamlı fark saptandı (p=0,006). Radyolojik sonuçlarımız incelendiğinde; unilateral opere ettiğimiz yüksek fleksiyon ve medial pivot tasarım grupları karşılaştırmasında alfa açıları arasında ve eşzamanlı bilateral opere edilen grupların gamma açıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,021), (p=0,018), ancak diğer komponent açıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Alfa açısı değerleri ve Gamma açısı değerlerinin, bağımsız olarak hasta memnuniyetine etkileri değerlendirildiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulnmadı (p=0,623), (p=0,193). İki milimetrenin altında radyolusen alanlar tespit ettiğimiz hastalarımız olsa da hastalarımızın hiçbirisinde klinik olarak instabiliteye ve osteolize rastlamadık. Sonuç olarak karşılaştırdığımız iki total diz protezi implant tasarımı arasında, eşzamanlı bilateral uyguladığımız vakalar dışında, klinik ve radyolojik olarak anlamlı fark bulmadık. Bu farkı; yüksek fleksiyon tasarımlı protezlerin kliniğimizde daha uzun süredir uygulanıyor olmasına bağladık. Özellikle uzun ameliyat süresi nedeniyle, bilateral uygulanacak vakalarda cerrahın tekniğine ve enstrümanlarına daha aşina olduğu tasarımı kullanması, ameliyat sonuçlarını ve dolayısıyla hasta memnuniyetini artırmaktadır. Total diz artroplastisi esnasında doğru yumuşak doku dengesinin kurulması, itinalı bir cerrahi teknikle uygulanması ve ameliyat sürecinde iyi ağrı kontrolü sağlanması; ameliyat sonuçlarını en fazla etkileyen değişkenlerdir ve medial pivot ve yüksek fleksiyon tasarımlarına özgü cerrahi teknik farklar ve biyomekanik özellikler sonuçları anlamlı oranda etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Researches and discussions are ongoing on total knee prosthesis designs for developing closest kinematical properties of normal knee joint. Today, High Flex and Medial Pivot prosthesis, which are the important prosthesis designs in terms of normal knee kinematics and high flexion angle, are frequently applied. We haven't found any studies in the PubMed and Cochrane databases comparing these two prosthesis designs in the early and midterm period, with respect to patient related outcome measures and clinical and radiological outcomes, while the industry has put forward various advantages for both. In our study; we have retrospectively evaluated the patients with primary gonarthrosis who had total knee arthroplasty with high flexion design or medial pivot design, whether there is a difference between these two designs in terms of these variables. Between January 2011 and April 2016, we have operated a total of 167 knee of 124 patients with a mean age of 67.02 in our instutition. We have applied to these knees; a high-flex design (Zimmer Nexgen HighFlex ®) or a medial pivot design (Microport Advance Knee ®). The mean clinical follow-up period was 47, 8 months and the mean radiological follow-up was 2, 64 years. Twentyfive of these patients was operated simultaneously bilateral with the same implant design. In our clinical evaluation of the entire high-flexion and medial pivot group; excellent and good results was found over 95%with Oxford and WOMAC scores and the patient satisfaction (PROM) (p = 0,690), postoperative Oxford (p = 0.171) and postoperative WOMAC scores (p = 0,111) were not statistically significant. On the other hand, the evaluation between the simultaneous bilateral operated high-flexion and medial pivot groups; we've found a significant difference in terms of patient satisfaction, in favor of high flexion group (p = 0.006). When our high flexion and medial pivot designs radiological results are examined; we found a statistically significant difference for the alpha angle in unilateral groups (p = 0,021) and the gamma angles difference for the simultaneous bilateral groups comparison (p = 0.018). But there was no statistically significant difference between the other component angles. Also no statistically significant results was found when the alpha angle values and the gamma angle values were independently evaluated for the possible affects on patient satisfaction scores (p=0,623), (p=0,193). Radiolucent areas were detected at some knees but they all are less than 2 mm and none of these knees were clinically instable. Also there were no signs for osteolysis. As a result, we did not find any significant differences, clinically or radiologically between the two implant designs we had compared, except for the simultaneous bilateral groups comparison. We thought the cause of these difference is our further experience with high flexion prosthesis design and it's instruments. We believe; the use of a design that is more familiar to the surgeon, especially when the procedure will last long, increases surgical outcomes and thus patient satisfaction. Establishment of correct soft tissue balance, application with a careful surgical technique and good pain control are the most affective variables of the postoperative results in total knee arthroplasty. The differences in surgical technique and biomechanical properties of the medial pivot and high flexion designs do not significantly affect the results.