Alt ekstremite cerrahisi uygulanan hastalardagenel ve spinal anestezinin frontal düzlem QRS-Taçısı üzerine etkisi
The effect of general and spinal anesthesia onfrontal plane QRS-T angle in patients undergoinglower extremity surgery
  1. Tez No: 892778
  2. Yazar: KÜBRA AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP GÜRLER BALTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Elektrokardiyografi (EKG) kardiyovasküler hastalıkların tanı ve takibinde oldukça önemli bir yere sahip, invaziv olmayan, kolay ulaşılabilir ve düşük maliyete sahip bir testtir. Frontal düzlem QRS-T açısı, depolarizasyon (QRS aksı) ve repolarizasyon (T aksı) vektörleri arasındaki açısal farkı tanımlar, ventriküler repolarizasyon heterojenliğinin bir EKG işaretidir. Yapılan çalışmalar artmış frontal düzlem QRS-T açısının aritmik olaylar ve mortalite ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Çalışmamızın amacı, alt ekstremite cerrahisi uygulanan hastalarda genel ve spinal anestezinin frontal düzlem QRS-T açısı üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma Planı: Çalışmamıza Ekim 2023 - Haziran 2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında alt ekstremite cerrahisi uygulanan çalışmanın dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan tüm hastalar alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların operasyon öncesi ve sonrasında çekilen EKG kayıtları analiz edilip frontal düzlem QRS-T açısı hesaplanmış, değişimi kaydedilmiştir. Operasyon öncesi ve sonrası frontal düzlem QRS-T açısındaki değişim araştırılmıştır. İstatistiksel anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Objectives: Electrocardiography (ECG) is a non-invasive, easily accessible and low-cost test that has a very important place in the diagnosis and follow-up of cardiovascular diseases. The frontal plane QRS-T angle defines the angular difference between depolarization (QRS axis) and repolarization (T axis) vectors and is an ECG sign of ventricular repolarization heterogeneity. Studies have shown that increased frontal plane QRS-T angle is associated with arrhythmic events and mortality. The aim of our study was to investigate the effect of general and spinal anesthesia on frontal plane QRS-T angle in patients undergoing lower extremity surgery. Methods: All patients who underwent lower extremity surgery in the Department of Anesthesiology and Reanimation, Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Health Research and Application Center between October 2023 and June 2024 were included in our study to meet the inclusion and exclusion criteria. ECG records of the patients included in the study were analyzed before and after surgery. The frontal plane QRS-T angle was calculated from the preoperative and postoperative ECGs of the patients and its change was recorded. The change in frontal plane QRS-T angle before and after the operation was analyzed. Statistical significance value was accepted as