Soğanlı Vadisi (Kayseri) Briyofit Florası
The bryophyte flora of Soğanli valley (Kayseri)
- Tez No: 892786
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Kayseri iline bağlı Yeşilhisar ilçesinde bulunan Soğanlı Vadisi' nin biryofit florası araştırılmıştır. Taksonların tamamı karayosunlarına (Bryophyta) aittir. Boynuzotlarına (Anthoceratophyta), Ciğerotlarına (Hepatophyta) ait taksonlara rastlanmamıştır. Yaklaşık 300 briyofit örneğinin değerlendirilmesi sonucu, 11 familya ve 23 cinse ait 70 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlarda Bryum klinggraeffii Schimp., Didymodon tophaceus (Brid.) Lisa, Ditrichum pusillum (Hedw.) Hampe, Grimmia crinitoleucophaea Cardot, Leptobryum pyriforme (Hedw.) Wilson Lewinskya shawii (Wilson) F. Lara, Garilleti & Goffinet, Rhynchostegium murale (Hedw.) Schimp., Syntrichia sinensis (Müll. Hal.) Ochyra, Tortula acaulon var. schreberiana (Dicks.) R.H. Zander Kayseri ili için yeni olarak tespit edilirken; Orthotrichum hallii Sull. & Lesq. Türkiye Karayosunu Florası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora of Soğanlı Valley, located in Yeşilhisar district of Kayseri province, was investigated. All taxa belong to mosses (Bryophyta). Taxa belonging to Hornworts (Anthoceratophyta) and Liverworts (Hepatophyta) were not encountered. As a result of the evaluation of approximately 300 bryophyte samples, 70 taxa belonging to 11 families and 23 genera were identified. These taxa include Bryum klinggraeffii Schimp., Didymodon tophaceus (Brid.) Lisa, Ditrichum pusillum (Hedw.) Hampe, Grimmia crinitoleucophaea Cardot, Leptobryum pyriforme (Hedw.) Wilson Lewinskya shawii (Wilson) F. Lara, Garilleti & Goffinet, Rhynchostegium murale ( Hedw.) Schimp., Syntrichia sinensis (Müll. Hal.) Ochyra, Tortula acaulon var. schreberiana (Dicks.) R.H. While Zander is identified as new for Kayseri province; Orthotrichum hallii Sull. & Lesq. is a new record for Turkish Moss Flora.