Venlafaksin'in drosophila melanogaster'in (Diptera: Drosophilidae) larva yaşayabilirliği ve ergin bireylerinin yaşam süresi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of venlafaxine on larval viability and adult lifespan of drosophila melanogaster (Diptera: Drosophilidae)
  1. Tez No: 892794
  2. Yazar: FATMANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUMBIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Depresif bozukluklar genel olarak, genetik, biyolojik, sosyolojik ve çevresel olarak ortaya çıkan ve günümüzün en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Son yıllarda serotonin nor-epinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI) grubuna ait bir antidepresan ilaç olan venlafaxin özellikle analjezik semptomlarda, majör depresif bozukluk ve anksiyete tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada venlafaxinin farklı doz-süre etkileşimine bağlı olarak Drosophila melanogaster Oregon-R'de, ergin dişi ve erkek popülasyonlarında larva yaşayabilirliği ve ömür uzunluğu üzerine olan etkileri ilk kez araştırılmıştır. Buna göre, negatif kontrol (NK), solvent kontrol (SK) ve venlafaxin'in 1 mg/mL, 2 mg/mL, 4 mg/mL ve 8 mg/mL olmak üzere dört farklı konsantrasyonu larva ve ergin bireylere uygulanmıştır. Deneysel bulgular değerlendirildiğinde, doz artışına bağlı olarak larva yaşama oranının azaldığı, ergin dişi ve erkek bireylerin maksimum ve ortalama ömür uzunluğunun azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, doz gruplarında larva ve ergin bireylerde çeşitli malformasyonlar meydana geldiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, uygulama gruplarında doz artışına bağlı larva yaşayabilirliği, ortalama ve maksimum ömür uzunluğu verileri negatif kontrol grubu ile karşılaştırıldığında gruplar arasındaki fark istatistiki olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depressive disorders are generally one of the most common diseases of today, occurring genetically, biologically, sociologically and environmentally. In recent years, venlafaxine, an antidepressant belonging to the serotonin-nor-epinephrine reuptake inhibitor (SNRI) group, has been widely used, especially for the treatment of analgesic symptoms, major depressive disorder and anxiety. In this study, the effects of venlafaxine on larval viability and longevity in adult female and male populations of Drosophila melanogaster Oregon-R, were investigated for the first time as a function of the different dose-duration interaction. Accordingly, negative control (NC), solvent control (SC) and four different concentrations of venlafaxine, 1 mg/mL, 2 mg/mL, 4 mg/mL and 8 mg/mL, were applied to larvae and adult individuals. When the experimental results were analysed, it was found that the survival rate of larvae decreased and the maximum and average life expectancy of adult females and males decreased depending on the dose increase. It was also found that different malformations occurred in the larvae and adults in the dose groups. As a result, when the data on larval survival and average and maximum lifespan due to the dose increase in the treatment groups were compared with the negative control group, the difference between the groups was determined to be statistically significant.