Fibromiyalji sendromlu hastalarda elektroakupunktur ile venlafaksin'in tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 103507
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
1. ÖZET Bu çalışmanın amacı, Fibromiyalji sendromlu hastaların tedavisinde; Elektroakupunktur (EA) ile Venlafaksinin tedavi etkinliğini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Tüm hastalar, çalışmanın başlangıcı ve sonunda; tutukluk, yorgunluk, uyku bozukluğu, vizuel analog skala (VAS), hassas nokta sayısı ve Beck depresyon envanteri (BDE) parametreleri kullanılarak değerlendirildi ve karşılaştırıldı. FMS'li 60 hasta rastgele, eşit iki gruba ayrıldı. Birinci gruba E A; haftada 3 gün, her seans 20 dakika olmak üzere 15 seans uygulandı. İkinci gruba ise Venlafaksin 75 mg/gün, tek doz, 45 gün süreyle kullandırıldı. Hastaların, tedavi öncesi ve tedavi sonrası bulguları kaydedildi. Bağımlı ve bağımsız gruplar için Student'in t testi kullanıldı. Bu analizlerde, tedavi öncesi tutukluk ve Beck depresyon envanteri parametrelerinde gruplar arası fark olduğu (p0.05). EA tedavisi, tutukluk parametresinde çok anlamlı (p0.05) anlaşıldı. Uyku bozukluğu parametresinde ise her iki yöntemin eşit etkili oldukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aim of this study was to investigate and compare the efficacy of Electroacupuncture (EA) and Venlafaxine in the management of patients with Fibromyalgia Syndrome (FMS). All patients were evaluated and compared at admission and at the end of the study by the following parameters; stiffness, fatigue, sleep disorder, visual analog scale (VAS), number of tender points and Beck depression inventory (BDI). Sixty patients with FMS were recruited for the study and randomly allocated to two groups. EA was performed to the first group three days in a week for fifteen sessions in which each session lasted twenty minutes. Venlafaxine treatment was given only one dose 75 mg/dayly for 45 days to the second group. The findings of the patients were recorded before and just after the treatment. Impaired and paired students t test was used in the statistical analysis. At admission there was a significant difference between the groups in stiffness and Beck depression inventory parameters (p0.05). There was reduction in number of tender points parameter in the patients taking Venlafaxine very significantly (p0.05). Equal efficacy was found in sleep disorder parameter between the groups.