Kayısı çekirdeğinden karbon nano noktaların sentezi ve Hg2+'nın spektroflorimetrik tayini
Synthesis of carbon nanodots from apricot seeds and spectrofluorimetric determination of Hg2+
  1. Tez No: 892808
  2. Yazar: NAJLAA AYAD SALAHALDEEN SALAHALDEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
daha sonra doldurTezin amacı, floresans özelliğe sahip olan karbon nano noktaların doğal atıklardan sentezi ve analitik özellikleri incelenerek yeni tayin metotları oluşturmaktır. Bu doğal atıklardan sebze kabukları, meyvelerin soyulup atılan kabukları, çekirdekleri, çekirdeklerin içinde bulunan kısımları gibi çeşitli ekonomik değeri yok denecek kadar az olan kısımlar karbon nano noktalar (KNN) olarak hazırlanıp kullanılabilir. Ayrıca bu meyveleri veren ağaçların yaprakları, çiçekleri, kabukları ve kökleri gibi kısımlar da araştırma konusu olabilir. Bu çalışmada kayısı çekirdeğinden KNN hidrotermal yöntem kullanılarak kolayca sentezlendi. Floresent özellik gösteren bu KNN'nin metal iyonları ile etkileşimi incelendi. Bu amaçla Li+, Na+, K+, Be2+, Mg2+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Sc3+, Y3+, Ti4+, V5+, Cr3+, Mo6+, W6+, Mn2+, Fe3+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Ag+, Zn2+, Cd2+, B3+, Al3+, Tl+, As5+, Se2+, NH4+, Au3+, Sb3+, Sn4+, Bi3+, Hg2+, Pd2+ ve Pb2+ olmak üzere 36 adet katyon ile etkileşimi florans ölçümleri ile incelendi. Sentezlenen KNN'nin Hg2+ iyonu ile florimetrik tayininde floresent malzeme olarak kullanılabileceği tespit edildi. Hg2+ iyonu KTÜ musluk suyu, saf su ve Gümüşhane Harşit dere suyuna spayk edilerek kayısı çekirdeğinden sentezlenen KNN'lerle floresans şiddetindeki değişimler incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to create new determination methods by examining the synthesis of fluorescent carbon nanodots from natural waste and their analytical properties. From these natural wastes, various parts with almost no economic value, such as vegetable peels, peeled and discarded fruit peels, seeds, and the parts inside the seeds, can be prepared and used as carbon nano dots (CNN). In this study, KNN from apricot seeds was easily synthesized using the hydrothermal method. The interaction of this fluorescent KNN with metal ions was examined. For this purpose, Li+, Na+, K+, Be2+, Mg2+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Sc3+, Y3+, Ti4+, V5+, Cr3+, Mo6+, W6+, Mn2+, Fe3+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Ag+, Zn2+, Cd2+, B3+, Its interaction with 36 cations, namely Al3+, Tl+, As5+, Se2+, NH4+, Au3+, Sb3+, Sn4+, Bi3+, Hg2+, Pd2+ and Pb2+, was examined by fluorescence measurements. It was determined that the synthesized KNN could be used as a fluorescent material in the fluorimetric determination of mercury (Hg2+) ion. Hg2+ ion was spiked into KTÜ tap water, pure water and Gümüşhane Harşit stream water and changes in fluorescence intensity were examined with KNNs synthesized from apricot seeds.