Free vibration, bending, and buckling analysis of carbon nanotube-reinforced composite beams using higher-order shear deformation theory
Yüksek mertebe kayma deformasyon teorisi kullanılarak karbon nanotüp takviyeli kompozit kirişlerin serbest titreşim, eğilme ve burkulma analizi
  1. Tez No: 892809
  2. Yazar: SERHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ADIYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tez, özgün bir sonlu eleman modeli ve yüksek mertebe kayma deformasyon teorisi kullanılarak karbon nanotüp takviyeli kompozit kirişlerin serbest titreşim, eğilme ve burkulma analizini yapmayı amaçlamaktadır. Birinci bölüm, insanlığın yapı malzemeleri arayışının ve yapıda kullanılan malzemelerin tarihsel bir perspektifini sunarak, karbon nanotüp malzemesinin özelliklerini ve potansiyelini detaylıca ele alır. Daha sonra geçmişte yapılmış çalışmaları kronolojik sırayla sunmaktadır. İkinci ve üçüncü bölüm, yapılan çalışmaları, elde edilen bulguları ve bu bulguların değerlendirilmelerini ele almaktadır. Öncelikle sonlu eleman modeli oluşturulmuş ve yer değiştirme denklemleri elde edilmiştir. Daha sonra potansiyel, kinetik ve iş denklemleri hesaplanmıştır. Hareket denklemi Lagrange bağıntılarıyla çözülmüştür. Analizler için yakınsama kontrolü yapılmıştır. Serbest titreşim, eğilme ve burkulma analizleri için hesaplamalar yapılmış ve literatürde diğer sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlar araştırmayı doğrulamıştır. Dördüncü bölümde, çalışma neticesinde elde edilen bulgular ve gelecek araştırmalar için yol gösterici nitelikte öneriler detaylı bir şekilde sunulmuştur. Son bölüm ise bu çalışmada yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The paper aims the free vibration, bending, and buckling analysis of carbon nanotubereinforced composite beams are performed using a novel finite element model and a highorder shear deformation theory. Chapter 1 delves into the historical journey of humanity's pursuit of building materials and the evolution of materials utilized in construction. It further explores the characteristics and potential of carbon nanotube materials in detail, followed by a chronological overview of past research conducted in this field. Chapter 2 and 3 focuses on the current study, encompassing the methodologies employed, the findings obtained, and their subsequent evaluation. A finite element model is established, and displacement equations are derived. Potential, kinetic, and work equations are calculated, and the equation of motion is solved using Lagrange's equations. Convergence control is meticulously implemented for all analyses. Calculations for free vibration, bending, and buckling analyses are performed and compared with existing results in the literature, validating the research approach. Chapter 4 meticulously presents the findings derived from the study and provides insightful recommendations to guide future research endeavors. The concluding chapter presents a thorough compilation of references employed in this research.