Şanlıurfa geleneksel sivil mimarlık örneklerinden karaçizmeliler evi'nin mimari açıdan irdelenmesi ve yeniden işlev kazandırılması
Architectural examination of the karaçi̇zmeli̇ler house, an example of Şanliurfa traditional civil architecture, and its re-functional restoration
  1. Tez No: 892816
  2. Yazar: İBRAHİM İDEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışması, Şanlıurfa ili Merkez'de yer alan geleneksel mimari örneklerinden Karaçizmeliler Evi'ni konu almaktadır. Şanlıurfa, Pınarbaşı Mahallesi 261 ada 2 parselde yer alan yapı iki katlı ve avluludur. Tez kapsamında; Şanlıurfa ili tarihi ve kültürel değerleri araştırılmış, yapının çevresiyle ilişkileri incelenmiş, grafik ve yazılı belgelemesi yapılmıştır. Şanlıurfa geleneksel evleri araştırılıp çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı; günümüze kadar ulaşan bu yapının mevcut durumunun belgelenmesi, yapıldığı dönemin özelliklerini kaybetmeden, fiziksel müdahale ve uygun işlev önerileri verilerek, yeniden işlev kazandırılması ve yapının gelecek nesillere aktarılabilmesidir. Bu amaç doğrultusunda yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmış ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is about the Karaçizmeliler House, one of the traditional architectural examples located in the center of Şanlıurfa province. Located in Şanlıurfa, Pınarbaşı District, island 261, parcel 2, the building has two floors and a courtyard. Within the scope of the thesis; The historical and cultural values of Şanlıurfa province were researched, the relationship of the building with its environment was examined, and graphic and written documentation was made. Şanlıurfa traditional houses were researched and studied. The purpose of this study; The aim is to document the current state of this structure, which has survived to the present day, to restore its function by providing physical intervention and appropriate function suggestions, without losing the characteristics of the period in which it was built, and to transfer the structure to future generations. For this purpose, survey, restitution and restoration projects of the building were prepared and implemented.