Acil servise nörolojik semptomlar ile başvuran COVİD-19 tanılı hastaların klinik özellikleri
Clinical features of patients diagnosed with COVİD-19 who apply to the emergency department with neurological symptoms
  1. Tez No: 892822
  2. Yazar: MUHAMMET BİLAL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Nöroloji, Emergency Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
COVID-19'un neden olduğu pandeminin nörolojik etkilerini ve semptomlarını detaylandırmak ilerleyen yıllarda benzer salgınlarda daha hızlı önlem alınmasını sağlayabilir. Bu çalışmamızda COVID-19'un neden olduğu nörolojik semptom ve hastaların klinik özelliklerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu tanımlayıcı retrospektif çalışmaya, Mart 2020 ile Mart 2023 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran hastalar arasında, COVID-19 tanılı hastalar alınmıştır. Nörolojik semptom gösteren hastaların Beyin BT (bilgisayarlı tomografi) ve Beyin MR (manyetik rezonans) görüntüleri ile laboratuvar ve radyolojik testleri incelenmiş, acil servis sonrası durumları kaydedilmiştir. Çalışmaya toplam 231 hasta dahil edilmiştir. 18-96 yaş aralığında yer alan hastaların yaş ortalamaları 71,31'dir. Çalışmaya dahil edilen hastaların 179'u (%77,5) 65 yaş ve üstüdür. Hastaların 138'i (%59,7) kadın, 93'ü (%40,3) erkektir. Hastaların başvurusu sonrası aldığı tanılar arasında 35 (%15,2) hasta ile serebrovasküler olay (SVO) en sık tanı iken bunu , 8 (%3,4) hasta ile akut böbrek yetmezliği ve 5 (%2,1) hasta ile geçici iskemik atak (TİA) izlemiştir. 117 hastada (%50,6) bilinç bulanıklığı, 67 (%29) hastada güçsüzlük ve 59 (%25,5) hastada dispne semptomları izlenmiştir. Beyin BT çekilen 222 hasta arasında 148 (%66,7) hastanın beyin BT'sinde patolojik bulguya rastlanmamıştır. Patolojik bulgu rastlanan 74 (%33,3) hastanın en sık rastlanan bulgusu 49 (%21,2) hasta ile enfarkt olmuştur. Beyin BT'de patoloji bulunma durumu yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). 95 (%41) hastaya Beyin MR çekilmiştir. MR'de bulgu olma durumu yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Beyin MR çekilen hastalar arasında en sık rastlanan patolojik bulgu 45 (%19,4) hasta ile enfarkt olmuştur. Beyin MR sonucunda patolojik bulgu tespit edilen hastaların WBC değerlerindeki yükseklik istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,025) D-Dimer değerleri Beyin MR sonucunda patolojik bulgu bulunma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmiştir (p=0,034). Beyin MR sonucunda patolojik bulgu belirlenen hastaların D-Dimer değerleri daha yüksektir. Ayrıca çalışmamızda Toraks BT'lerinde tipik COVID-19 tutulumu olan hastaların ferritin değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksektir (p=0,017). Sonuç olarak hastaların COVID-19'a eşlik eden nörolojik semptomları BT ve MR görüntülemelerinin desteklediği, CRP, D-Dimer, PLT ve WBC'nin görüntüleme ile anlamlı ilişkisi olduğunu düşünüyoruz. Nörolojik semptomları bulunan hastaların tedavi aşamasında bu semptomlarına hızlı müdahalede hastanın iyileşmesini hızlandırabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Detailing the neurological effects and symptoms of the outbreak caused by COVID-19 may enable faster measures to be taken in similar outbreaks in the coming years. In this study, we aimed to elucidate the neurological symptoms caused by COVID-19 and the clinical characteristics of patients. In this descriptive retrospective study, patients diagnosed with COVID-19 among patients admitted to Pamukkale University Hospital Emergency Department between March 2020 and March 2023 were included. Brain CT and Brain MR images, laboratory and radiological tests of patients with neurological symptoms were analyzed and their post-emergency department status was recorded. A total of 231 patients were included in the study. The mean age of the patients between 18-96 years was 71.31 years. Of the patients included in the study, 179 (77.5%) were 65 years and older. Of the patients, 138 (59.7%) were female and 93 (40.3%) were male. Cerebrovascular accident (CVA) was the most common diagnosis in 35 (15.2%) patients, followed by acute renal failure in 8 (3.4%) patients and transient ischemic attack (TIA) in 5 (2.1%) patients. 117 patients (50.6%) had confusion, 67 (29%) had weakness and 59 (25.5%) had dyspnea. Among 222 patients who underwent brain CT, 148 (66.7%) had no pathologic findings on brain CT. Of the 74 (33.3%) patients with pathologic findings, the most common finding was infarction in 49 (21.2%) patients. There was no statistically significant difference in the presence of pathology in brain CT according to age and gender variables (p>0.05). 95 (41%) patients underwent brain MRI. The presence of findings on MRI was not statistically significant according to age and gender variables (p>0.05). The most common pathologic finding among patients who underwent brain MRI was infarction in 45 (19.4%) patients. The elevated WBC values of patients with pathologic findings on brain MRI were statistically significant (p=0.025). D-Dimer values were found to be statistically significant according to the presence of pathologic findings on brain MRI (p=0.034). D-Dimer values were higher in patients with pathologic findings on brain MRI. In addition, in our study, ferritin values of patients with typical COVID-19 involvement on thoracic CT scans were statistically significantly higher (p=0.017). In conclusion, we think that the neurological symptoms accompanying COVID-19 are supported by CT and MR imaging, and CRP, D-Dimer, PLT and WBC have a significant relationship with imaging. We think that rapid intervention to these symptoms in the treatment phase of patients with neurologic symptoms may accelerate the patient's recovery.