Domateste farklı dönemlerde uygulanan kuraklık stresinin bitki gelişimi ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
Plant development and physiological effects of drought stress applied to tomatoes in different periods effect on parameters
- Tez No: 892848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kuraklık domates üretiminde verimi ve kaliteyi azaltmanın yanı sıra, üreticilere de maddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Domates üretiminde farklı dönemlerde yaşanan kuraklığın bitki gelişimi üzerine ne gibi bir etki edeceğini belirlemek amacıyla; Bu tez çalışmasında Babacan F1 domates fidesi kullanılmıştır Domates fidelerinde kontrol, 1. dönem kuraklık uygulaması ve 2. dönem kuraklık uygulaması olmak üzere iki kuraklık uygulaması üç tekrarlı ve her tekrarda altı bitki olacak şekilde tesadüf blokları faktöriyel deneme desenine göre dizayn edilmiştir. Sonuç olarak domates üretiminde 30 günlük su stresinin domates bitkisinde yavaş yavaş zararlanma ile verim ve kalite kayıplarının başlandığı görülmüştür. Yapılan çalışmada 30 gün sonra yapılan sulama ile bitki stresten kurtulup, bitki gelişmesindeki olumsuzlukların düzelme eğilimine girdiği görülmüştür. Bitki, yaprak ve meyvede bakılan parametreleri (bitki boyu, meyve ağırlığı, verim ve kalite, besin madde içeriği ile enzim aktiviteleri) kuraklık stresi sırasında olumsuz etkilenirken, 30 günlük kuraklıktan sonra sulama yapılınca bakılan parametrelerin kontrol grubundaki parametre değerlerine yaklaştığı görülmüştür. Bu ise bitkilerin 30 günlük kuraklıktan sonra toparlanabildiğini ve bu süreden daha uzun süreli kuraklıklarda domates bitkisinin zararlanmasının artacağı kanısına varılmaktadır
Özet (Çeviri)
In addition to reducing the yield and quality of tomato production, drought also causes financial difficulties for producers. In order to determine what effect drought experienced in different periods on tomato production will have on plant development; Babacan F1 hybrid tomato seedlings were used in the study. In tomato seedlings, two drought treatments, namely the 1st period drought application and the 2nd period drought application, were designed with three repetitions in a randomized blocks factorial experimental design with six plants in each repetition. As a result, it was observed that 30 days of water stress in tomato production gradually caused damage to the tomato plant and yield and quality losses. In the present study, it was observed that after 30 days of irrigation, the plant was relieved of stress and the problems in plant development tended to be improved. While the parameters examined in plants, leaves and fruits (plant height, fruit weight, yield and quality, nutrient content and enzyme activities) were negatively affected during drought stress, it was observed that the parameters examined when irrigation was applied after 30 days of drought approached the parameter values in the control group. This suggests that plants can recover after 30 days of drought, and that damage to tomato plants will increase in droughts longer than this period.