Çocuklarda apendektomi pansumanı sırasında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of virtual reality glasses on pain and anxiety during appendectomy dressing in children
- Tez No: 892860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, apendektomi ameliyatı geçirmiş olan 7-10 yaş aralığındaki çocukların ameliyat yeri yara pansumanı sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletme uygulamasının ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahi servisinde Mart 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında apendektomi operasyonu olan 72 çocuk (Sanal gerçeklik grubu= 36; Kontrol grubu=36) oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Wong Baker Yüzler Ağrı Ölçeği-Wong-Baker FACES® Pain Rating Scale”ve“Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk Ölçeği-Children's Anxiety Meter-State (CAM-S)”kullanıldı. Araştırmaya dahil edilen çocukların ve ebeveynlerinin tanıtıcı özellikleri gruplar arasında benzerdi (p>0.05). Çocukların pansuman öncesi ağrı ve anksiyete puan ortalamaları gruplar arasında benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a randomised controlled experimental design to determine the effect of virtual reality glasses on pain and anxiety during appendectomy dressing in children. The sample group of the study consisted of 72 children (Virtual reality group=36; Control group= 36) who underwent appendectomy between March 2024 and June 2024 in the Pediatric Surgery Service of İstanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital.“Introductory Information Form”,“Wong Baker FACES® Pain Rating Scale”and“Children's Anxiety Scale-State Scale-CAM-S”were used to collect data. The descriptive characteristics of the children and their parents included in the study were similar between the groups (p>0.05). Pain and anxiety scores of the children before dressing were similar between the groups (p>0.05).