2003-2023 yılları arasında ağrı polikliniğimize başvuranakut herpes zoster nevraljisi ve post herpetik nevralji hastalarının medikal analjezik tedavilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of medical analgesictreatments applied to patients with acute herpes zosterneuralgia and postherpetic neuralgia referred to ourpain clinic between 2003-2023
  1. Tez No: 892861
  2. Yazar: OKAN TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM NAİL DUMAN, DOÇ. DR. ERSAGUN TUĞCUGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı polikliniğimize 01.01.2003 –31.12. 2023 tarihleri arasında başvuran Akut Herpetik Nevralji (AHN) ve Postherpetik Nevralji (PHN) hastalarımızda uyguladığımız medikal analjezik tedavilerimizin etkinliğinin, 20 yılı aşkın klinik deneyimine dayalı olarak değerlendirilerek bu hasta gruplarında minimal yan etkili optimal tedavi protokollerinin belirlenmesidir. Hasta subgruplarında, ilaçlar arasındaki etkinlik değerlendirilmesi, tek başına ve kombinasyon şeklinde kullanılan ilaçlar arasında etkinlik değerlendirilmesini hedefledik. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı polikliniğimize 01.01.2003 –31.12. 2023 tarihleri arasında başvuran Akut Herpes Nevraljisi (AHN) ve Postherpetik Nevralji (PHN) tanısı konulan hastanın dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Tespit edilen 425 hastanın yaş ve cinsiyet bilgileri, hastalığın lezyon lokalizasyonu, dermatomal dağılımları, eşlik eden maligniteler, komplikasyonlar ve tedavi seçenekleri, kiniğimize başvuru sırasındaki ağrı değerleri ve tedavi sonrası ağrı değerleri, kullanılan ilaçlar ve bunların ağrı üzerindeki etkileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Algoloji Polikliniğine 01.01.2003 – 31.12.2023 tarihleri arasında başvuran 425 AHN ve PHN tanısı almış hasta dahil edildi. Hastaların çoğunun nöropatik ağrı semptomlarından yakındığı görüldü. Bu ağrılarının tedavilerinin çoğunun gabapentinoidlerle (gabapentin, pregabalin) başarılı bir şekilde yapıldığı görüldü. Gerektiğinde gabapentinoidlere eklenen zayıf opioid ve NSAİİ'lerin de ağrı tedavisinde etkili olduğu görüldü. Sonuç: Genel olarak, çalışmamız Akut Herpes Zoster ve Post Herpetik Nevralji ağrısında gabapentin ile pregabalin gibi antikonvülzan gabapentinoidlerle tedavinin özellikle nonsteroid antiinflamatuar ve zayıf opioidlerle kombinasyonunun ağrı yönetiminde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, literatürdeki diğer çalışmalarla uyumlu olup, tedavi yaklaşımlarının hastanın bireysel özelliklerine göre düzenlenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effects of medical analgesics applied in patients with Acute Herpetic Neuralgia (AHN) and Postherpetic Neuralgia (PHN) admitted to the outpatient clinic of the Department of Anesthesiology and Reanimation, Division of Algology, between January 1, 2003, and December 31, 2023. Based on over 20 years of clinical experience, we assessed the effectiveness of our treatments and aimed to determine optimal treatment strategies with minimal side effects. By evaluating treatment protocols in different patient subgroups, we sought to compare the efficacy of individual drugs as well as their combinations. Methods and Materials: With the approval of the ethics committee, the files of patients diagnosed with Acute Herpetic Neuralgia (AHN) and Postherpetic Neuralgia (PHN) admitted to our outpatient clinic of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Division of Algology between 01.01.2003 and 31.12.2023 were retrospectively evaluated. Age and gender information, lesion localization, dermatomal distribution, accompanying malignancies, complications and treatment options, pain values at presentation to our clinic and pain values after treatment, medications used and their effects on pain were recorded in 425 patients. Results: The study included 425 patients diagnosed with Acute Herpetic Neuralgia (AHN) and Postherpetic Neuralgia (PHN) who were admitted to the Algology Outpatient Clinic of the Department of Anesthesiology and Reanimation, Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between 01.01.2003 and 31.12.2023. Most patients presented with neuropathic pain symptoms. These symptoms were predominantly managed successfully with gabapentinoids (gabapentin, pregabalin). Additionally, weak opioids and NSAIDs, when added to gabapentinoids as needed, were also found to be effective in pain management. Conclusions: In general, our study demonstrates that treatment with anticonvulsant gabapentinoids such as gabapentin and pregabalin, especially in combination with nonsteroidal anti-inflammatory drugs and weak opioids, is effective in the management of pain in Acute Herpes Zoster neuralgia and Postherpetic Neuralgia. These findings are consistent with other studies in the literature and emphasize the importance of tailoring treatment approaches according to the individual characteristics of the patient.