Assessing the role of military leaders' attributes in military effectiveness
Askeri liderlerin karakter özelliklerinin askeri etkinliğe etkisinin incelenmesi
- Tez No: 892880
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Askeri güç, uluslararası ilişkilerde devlet gücüne etki eden en önemli parametredir. Askeri etkinlik, askeri gücün kullanılmasını doğrudan etkilemektedir. Askeri etkinliğin oluşturulmasında ise öncelikle belirleyici unsur askeri liderlerdir. Ancak, maalesef, hayati öneminin aksine askeri liderler mevcut alanyazımında çok fazla incelen- memiştir. Dünya genelinde az sayıda bulunan askeri lider odaklı çalışma, Türkiye özelinde hiç yapılmamıştır. Bu tez, bu alandaki akademik boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Mevcut çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu'nun son on yılındaki savaşlar, askeri liderlik açısından incelenmiştir. Tez akademik değerlendirme, analiz ve bulgularını yine bu alandaki ilk sayılabilecek ve yeni oluşturulan 'TURCO' (Turkish Commanders) veriseti yardımı ile gerçekleştirmiştir. Söz konusu veri seti ile Birinci Balkan Savaşı (1912-13) ve Birinci Dünya Savaşına (1914-18) katılan ve özellikle Çanakkale cephesinde görev almış olan alay komutanı ve üstü görevde bulunmuş 900 askeri liderin karakter özelliklerini sayısal olarak derlenmiş ve bu karakter özel- liklerinin muharebe etkinliği açısından etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular, liyakatin (yeterlilik) tüm savaşlarda etkili olan temel bir özellik olduğunu göster- mektedir. Bununla birlikte, siyasi erke sadakatin (bağlılık-siyasi aidiyet) de özellikle Çanakkale Savaşı'nda, komutanların liyakat standartlarını karşıladıkları ölçüde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çanakkale Savaşı'nın kazanılmasında, Balkan Savaşı'na kıyasla, hem liyakat hem de sadakat açısından daha yetkin ve yeni bir komutan kadrosunun etkisi, niteliksel ve niceliksel olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Military power is a cornerstone of international relations, encompassing resources, capabilities, the willingness to use them, and the military effectiveness in achieving objectives. Despite extensive research in war literature, significant gaps persist in understanding the factors influencing the varying success rates of military leaders in wars. The direct impact of military leaders on military effectiveness is undeniable. While strategic analysis and material resources are essential, the role of military leaders' attributes in shaping wartime outcomes has been notably underexplored. Additionally, the characteristics of military leaders, particularly those commanding at the operational level, have been largely overlooked in previous studies. This study seeks to fill this gap by rigorously examining these attributes and their influence on military success. To illustrate the significance of military leaders on military effectiveness, this research introduces a unique and first-of-its-kind 'TURCO' dataset. This dataset, containing information about Ottoman (Turkish) battlefield comman- ders' competence and loyalty levels during the Balkan Wars in 1912-13 and the Gallipoli Campaign 1915-16 as a part of a series of wars during World War I, is a pioneering effort in the field. This dissertation highlights how military leaders' attributes influence military effectiveness. The findings underscore the critical role of commanders in achieving success, with competence emerging as a key factor, particularly in the Ottoman Empire's final wars. Contrary to prevailing views, this research shows that loyalty's impact is significantly shaped by commanders' inherent qualities and prominence within the military in the Turkish context.