Hititçe çiviyazılı kaynaklara göre duygularla ilgili terimler
Terms related to emotions according to the Hittite cuneiform texts
- Tez No: 892879
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Eskiçağ uygarlıklarında duygulara yönelik çalışmalar yeni filizlenen araştırma konularıdır. Bu çalışmada duyguları ifade eden sözcükler Hititçe Pozitif Duygular ve Hititçe Negatif olmak üzere iki ana başlığa ayrılmıştır. Bu başlıkların altında Hititçe pozitif duyguları belirten aššiyatar, dušgaratt-, genzu-, ḫant- ve Hititçe negatif duyguları belirten laḫlaḫḫima-, šallakarta-, aršana-, ḫatuka-, naḫḫant-, ṷeritema-, pittuliya-, karpi-, kartimmiyatt-, šaṷar, lelaniyant-, pukkant- ve kattaṷatar sözcükleri araştırılmıştır. Ele alınan her sözcüğün anlamlarıyla beraber etimolojik değerlendirmeleri yapılmıştır. İlgili kavramların Hititçe hangi metinlerde, hangi formlarda geçtikleri, kırık olan metinler dahil olmak üzere sırasıyla verilmiştir. Bu metinlerden parçalı olmayan, anlatım bütünlüğü sağlayanlar ilgili kelimelerin altında çevirileri ve yorumlarıyla birlikte ele alınmışlardır. Hititler'de mevcut olan duyguları ifade eden sözcükleri incelediğimiz bu çalışma Hititoloji alanına yeni yöntemler ve bakış açıları getirecektir.
Özet (Çeviri)
Studies on emotions in ancient civilizations are recently emerging research topics. This study divides terms expressing emotions into two main chapters: Hittite Positive Emotions and Hittite Negative Emotions. The Hittite words aššiyatar, dušgaratt-, genzu-, ḫant-, which indicate positive emotions, were studied. In additon the Hittite words for negative emotions laḫlaḫḫḫima-, šallakarta-, aršana-, ḫatuka-, naḫḫant-, ṷeritema-, pittuliya-, karpi-, kartimmiyatt-, šaṷar, lelaniyant-, pukkant-, kattaṷatar were studied. Each word was evaluated both etymologically and semantically. In which Hittite texts these words occur and conjugates are given in order, including the broken texts. Not fragmentary texts are discussed under the relevant words with their translations and interpretations. This study, in which we research the words expressing emotions in the Hittites, will bring new methods and perspectives to the field of Hittitology.