Kamu yönetimi bilim alanında stratejik planlama üzerine yapılan lisansüstü tezlerin yöntembilimsel çözümlemesi
Methodological analysis of postgraduate theses on strategic planning in the field of public administration
  1. Tez No: 892898
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk kamu yönetimi bilim alanında stratejik planlama üzerine yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesidir. Bu amaç için yapılan taramada 101 adet lisansüstü çalışma bulunmaktadır. İlgili çalışmalar nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Analizde ilgili tezlerin yıllara, araştırmacıların cinsiyetlerine, üniversitesine, türlerine, danışman unvanına, enstitüsüne, anabilim dalına, çalışma evrenine, yöntemine ve kullanılan veri toplama araçlarına göre sınıflaması yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde dünyada ve Türkiye'de kamu yönetimi bilim alanının gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, kamu yönetimi bilim alanında stratejik planlamanın gelişimi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise bulgular ve yorumlara yer verilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde, bulgular ışığında ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine postgraduate theses on strategic planning in the Turkish public administration science. For this purpose, 101 postgraduate studies were gathered and the relevant studies were analyzed using the document analysis technique, one of the qualitative research methods. In the analysis, the relevant theses were classified according to years, gender of researchers, university, type, advisor title, institute, department, study universe, method, and data collection tools. In the first chapter of the study, the development of public administration science in the world and in Turkey was examined. In the second chapter, the development of strategic planning in public administration science was emphasized. In the third chapter, the findings and discussion were given. Finally, the conclusions were made in the light of the findings in the fourth chapter.