Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadelede sosyal sermayenin rolü: Ağın kadınları tarımsal kalkınma kooperatifi örneği
The role of social capital in the fight against gender inequality: The Case of Ağin women's agricultural development cooperative
  1. Tez No: 892899
  2. Yazar: EMİNE BAYSAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ataerkil toplumlarda kadınlar, genellikle anne, eş ve ev hanımı gibi rollerle sınırlandırılmaktadır. Bu sınırlamalar, kadınların eğitim, sağlık, iş hayatı ve siyaset gibi kamusal alandaki varlıklarını kısıtlamaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin egemen olduğu söz konusu toplumlarda bireylerin sahip oldukları sermaye kapasiteleri de cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Bu toplumlarda ekonomik, kültürel ve sosyal sermaye biçimlerine erkeklerin erişimi kadınlara oranla daha fazladır. Bu açıdan cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadelede kadınların sermayeye erişim olanaklarının artırılması ve çeşitlendirilmesi önem kazanmaktadır. Çalışmada, kadınların kamusal alanda sivil örgütlenmeler içinde faaliyet göstermeleri sayesinde sosyal sermayelerinin arttığı ve toplumsal olarak güçlendikleri iddia edilmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadelede sosyal sermayenin rolünün ne olduğunun araştırıldığı çalışmada, sorunun cevabı bir alan araştırması ile aranmaktadır. Alan araştırmasında nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik yaklaşım benimsenmiştir. Veriler, Ağın Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde faaliyet gösteren yedi kadın katılımcı ile yapılan bir dizi görüşmeden elde edilmiştir. Toplanan veriler, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadın kooperatifleri ve sosyal sermaye temaları altında kodlanarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde MAXQDA 2024 analiz programından yararlanılmıştır. Analiz sonucunda ortaya çıkan kod haritaları, katılımcıların anlatıları bağlamında betimsel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda kadın kooperatiflerinin güven, ağbağ ve norm bileşenlerine sahip olduğu görülmüş ve kooperatifler güçlü bir sosyal sermaye alanı olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu kooperatiflerde faaliyet gösteren kadınların ekonomik ve sosyal sermaye açısından güçlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Böylelikle sosyal sermayenin kadınların toplumsal olarak güçlenmesinde ve eşitsizliklerle mücadelede etkin bir role sahip olduğunu söylemek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In patriarchal societies, women are often confined to roles such as mother, wife, and housewife. These limitations restrict women's presence in public spheres like education, healthcare, employment, and politics. In societies dominated by gender inequality, the capital capacities individuals possess also vary according to gender. In these societies, men have greater access to economic, cultural, and social capital compared to women. Therefore, increasing and diversifying women's access to capital is crucial in combating gender-based inequality. The study posits that women's engagement in civil organizations within the public sphere enhances their social capital and strengthens them socially. The research, which investigates the role of social capital in combating gender inequality, seeks to answer this question through field research. A qualitative research method and a phenomenological approach were adopted in the field research. Data were collected from a series of interviews conducted with seven female participants active in the Ağın Women's Agricultural Development Cooperative. The collected data were analyzed under the themes of gender inequality, women's cooperatives, and social capital, using MAXQDA 2024 analysis software. The code maps derived from the analysis were descriptively evaluated in the context of the participants' narratives. The study concluded that women's cooperatives possess the components of trust, networks, and norms, and thus can be identified as a strong field of social capital. It was found that women involved in these cooperatives have been empowered in terms of economic and social capital. Hence, it is possible to assert that social capital plays an effective role in the social empowerment of women and in combating inequalities