İzmir liselerinde disiplin olayları ve cinsiyet faktörü
Gender factor and discipline problems in İzmir secondary schools
  1. Tez No: 89291
  2. Yazar: YAVUZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİDE KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet Bu araştırmada, 1996-97 öğretim yılında İzmir ili ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere verilen cezalar ile; ilgili lisenin özellikleri, ceza verilen öğrencilerin bireysel özellikleri ve cinsiyet faktörü arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır. Buna bağlı olarak araştırmada 23 alt probleme yanıt bulunmaya çalışılmaktadır. Araştırma verileri“Disiplin Olayları Bilgi Toplama Formu”kullanılarak elde edilmiştir. İlgili veriler, Disiplin Kurulu Karar Defterleri ve Sınıf Geçme Defterleri incelenerek toplanmıştır. Araştırmada 1996-97 öğretim yılında İzmir ili sınırları içinde bulunan toplam 235 lisenin 25'i oranlı küme örnekleme yoluyla araştırma örneklemine alınmıştır. Araştırmanın olgusal türde olan verileri genellikle süreksiz değişken cinsinden olduğundan ilgili alt problemlerin sınanmasında X2 testinden yararlanılmaktadır. Yapılan analizler sonucunda araştırmanın 23 alt probleminden 15'i önemli sonuç vermektedir. 1996-97 öğretim yılında İzmir ili sınırlan içinde örneklemdeki liselerde öğrenim gören toplam 19673 öğrenciden 483'ü, yani % 2.45'i ceza almıştır. Bu oran liselere göre önemli farklılık göstermektedir. Öğrencilere en fazla“Uyarma-Mahrumiyet-Kınama”(% 71.5) en az“Örgün Eğitim Dışına Çıkarma”(% 0.2) cezası verilmiştir.“Okuldan Kısa Süreli Uzaklaştırma”cezasının oranı % 21.3,“Okuldan Tasdikname İle Uzaklaştırma”cezasının oranı ise % 7.2'dir. öğrencilere verilen cezalann dağılımı, liselerin bulunduğu yer ve ilgili liselerde bulunan toplam öğrenci sayısına göre önemli farklılık göstermektedir. Öğrencilere verilen cezalann ceza türlerinde dağılımı; öğrencilerin cinsiyetlerine ve sınıf düzeyine göre önemli farklılık göstermezken basan derecelerine göre önemli farklılık göstermektedir. Öğrencilerin yönetmeliğe uygun ceza alıp almamaları onların cinsiyeti ve sınıf düzeyine göre önemli farklılık göstermemekte ancak basan derecelerine göre değişmektedir. Bunun yanı sıra öğrencilerin yönetmeliğe uygun ceza alıp almamaları ilgili liselerin çeşidine, bulundukları yere ve bu liselerde bulunan toplam öğrenci sayılarına göre de önemli farklılık göstermektedir. Öğrencilerin yönetmeliğe uygun ceza alıp almamaları disiplin kurulu başkanının cinsiyetine göre önemli farklılık göstermemekte ancak disiplin kurulunda bulunan bayan üye sayısına göre önemli farklılık göstermektedir. 1996-97 öğretim yılında İzmir liselerindeki disiplin kurullan ceza alan öğrencilerin % 88.8'ine yönetmeliğe uygun ceza verirken % 11.2'sine yönetmeliğe uygun olmayan cezalar vermiştir. Yönetmeliğe uygun olmayan cezalann % 55.6'sı yönetmeliğe göre daha hafif, % 44.4'ü daha ağırdır. Yönetmeliğe uygun olmayan cezalar öğrencinin cinsiyeti ve akademik basan derecesine göre önemli farklılık göstermemekte, sınıf düzeyine göre ise önemli farklılık göstermektedir. Uygun olmayan cezalar disiplin kurulunda bulunan bayan üye sayısına göre önemli farklılık gösterirken disiplin kurulu başkanının cinsiyetine göre önemli farklılık göstermemektedir. iv
Özet (Çeviri)
Summary This research was realized to obtion empirical evidence about relationship between, the punishments given to the secondary school students and characteristics of the related Lise (Lycees) and the gender factor of the students in 1996-97 training year in İzmir secondary schools. In research, 23 sub-problems was tried to be answered. The“Discipline Documentation Form was Used”to collect related data in the research. To be able to reach related data, the the Discipline Committee's Record Books and Class Pass Books were examined. The study population included all the secondary school in the province of İzmir in 1996-97 training year. 25 out of the total 235 secondary schools (Lycees) found in the İzmir region were chosen as samples to be analysed. In arriving at the conclusions the X2 test was used in the analysing of the sub-problems related in the research. In the research, out of 23 sub-problems just 15 have got significant conclusions. During the 1996-97 academic year 483 out of a total 19673 students were punished: 2.45 %. Some important differences between schools were discovered. Most students were given official warnings“Uyarma- Mahrumiyet-Kinama”(71.5 %) and the least given punishment was expulsion“Örgün Eğitim Dışına Çıkarma”(0.2 %). 21.3 % of students were given short suspensions whilst 7.2 % were officially expelled. There were visible differences in the allocation of punishments dependant on the school's location and the school roll. Whilst there were no marked differences in gender and grade in the type of discipline given there were notable differences in students levels of academic success. There is no demonstrable variation in gender and class in the giving of discipline however levels of academic success are visibly different. In addition the school's location and school roll are important factors in the giving of punishment. Gender does not appear to play a role in discipline procedures but the number of females on school disciplinary boards does change. In the 1996-97 academic year 88.8 % of school punishments were within official guidelines whilst 11.2 % were not. 55.6 % of punishments that did not subscribe to official guidelines were too light with 44.4 % being too severe. Whilst there were no major differences in gender and academic success in the meting out of unstatutory punishments there were important variations dependant on the student's grade. In the awarding of unstatutory punishments the number of female members of school disciplinary boards was subject to change where as the Head of board's gender did not.