Lise öğrencilerinde başarı sorumluluğu ve başarı kaygısının psikopatolojik değişkenler açısından incelenmesi
The Studying of achievement responsibility and achievement anxiety with psychopathological variables of lise students
- Tez No: 89292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN AKBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, zihinsel basan sorumluluğu ve basan kaygısının psikopatolojik değişkenlerle ilişkisi, tarama (survey) yöntemiyle incelenmiştir. Lise ve dengi okullardan lisel-2-3 öğrencilerinin oluşturduğu 594 kişilik (308 kız ve 286 erkek öğrenci) örneklem grubuna ölçekler verilmiştir. Akademik durumlardaki denetim odağını ölçmek için Crandall, Katkovsky ve Crandall (1965) tarafından geliştirilen Zihinsel Başarı Sorumluluğu (ZBS) ölçeği kullanılmıştır. Yine, akademik durumlardaki kaygıyı ölçmek için Albert ve Haber (1960) tarafından geliştirilen Başarı Kaygısı Ölçeği (BKÖ) uygulanmıştır. Psikopatolojik belirtiyi belirlemek amacıyla Derogotis (1976) tarafından geliştirilen SCL-90-R kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the relationship between Intellectual Achievement Responsibility and Achievement Anxiety in relation to psychopathological variables has been studied by using a survey method. The sample population consisted of 594 (302 female and 286 male) students in the level of Lise 1-2-3 from public and private high school and their equivalents. To measure the Locus of Control in Academic Situations, Intellectual Achievement Responsibility Questionnaire ( IAR) developed by Crandall, Katkovsky and Crandall (1965), to measure the Anxiety in Academic Situations Achievement Anxiety Testing (A AT) developed by Albert and Haber (1960) and to diagnose.