Rize Atina (Pazar) nikah kayıtlarına göre Osmanlı'da Nikâh ve evlilik (1890-1915)
Civil Marriage and marriage in the Ottoman Empire according to Rize Atina (Pazar) Marriage Book (1890-1915)
- Tez No: 892923
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 595
Özet
Bu çalışmada Osmanlı toplumunda aile müessesesi en temel aşamaları olan evlilik, nikâh ve boşanma hususu konu edilerek Rize'nin Atina (Pazar) kazasına ait nikâh kayıtlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Öncelikle ailenin oluşumu, nişanlanma ile başlayan evlilik süreci, nikâh akdinin usulleri ve şartları, boşanma, boşanmanın sonuçları ve ayrıca aile hukukunun nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Yine buna bağlı olarak Osmanlı hukukunda izinname uygulaması hususunda bilgiler verilmiştir. Son olarak ise Rize'nin Atina (Pazar) kazasına ait nikâh kayıtlarının transkripsiyonu yapılarak kazada gerçekleşen evliliklere dair bilgiler veren nikâh kayıtlarının tıpkı çevrimi gerçekleştirilmiştir. Bunlardan elde edilen bilgiler ışığında ise bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatı ortaya koyulmuştur. Böylelikle Osmanlı toplumunda aile müessesesinin taşradaki yapısına ve işleyişine dair çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, marriage, marriage contract and divorce, which are the most basic stages of the family institution in the Ottoman society, were discussed and the marriage records of Atina (Pazar) district of Rize were evaluated. First of all, the formation of the family, the marriage process starting with the engagement, the procedures and conditions of the marriage contract, divorce, the consequences of divorce and also how family law takes place were examined. Accordingly, information is given about the application of permission in Ottoman law. Finally, the marriage records of Atina (Pazar) district of Rize were transcribed and a facsimile of the marriage records providing information about the marriages that took place in the district was made. In the light of the information obtained from these records, the social, cultural and economic life of the region is revealed. In this way, it is aimed to contribute to studies on the structure and functioning of the family institution in the provinces of Ottoman society.