Ağır seri CNC profil işleme makinesi tasarımı
Heavy series CNC profile processing machine design
- Tez No: 892922
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Cnc makineler bilgisayarlar tarafından kontrol edilebilen cihazlardır. 3D olarak tasarlanmış parçalar bilgisayar ortamında G kodlarına dönüştürülür, bu G kodlarını Cnc makinelerdeki kontrolör program aracılığı ile çözümleyerek eksenlerin hangi doğrultuda ne kadar hızda ve ivmede gitmesine karar vermektedir. Gelen bu kodlar ile tezgâh en optimum hareketleri yaparak parça üzerinden talaş kaldırır. Çok karmaşık parçaları bile eksen sayısını artırarak tek bağlamada son haline getirilebilir. Bu makineler otomotiv, kalıpçılık, savunma sanayi gibi sektörlerde çok sık bir şekilde kullanılır. Bu çalışmada ise ağır seri profilleri işleyecek cnc makine tasarımı yapıldı. Makine üzerinde bulunan 3 adet spindle ile aynı anda 3 yüzeyde işleme yapılarak çok hızlı üretim kapasitesi sağlanabilir. Yapısal profilleri bu makine ile işleyerek daha hassas yapılar inşa edilebilir.
Özet (Çeviri)
CNC machines are devices that can be controlled by computers. 3D designed parts are converted into G codes in the computer environment, these G codes are analyzed by the controller program in CNC machines and it is decided in which direction, at what speed and acceleration the axes will move. With these incoming codes, the machine makes the most optimum movements and removes chips from the part. Even very complex parts can be finalized in a single assembly by increasing the number of axes. These machines are used very frequently in sectors such as automotive, mold making and defense industry. In this study, a CNC machine was designed to process heavy series profiles. With the 3 spindles on the machine, very fast production capacity can be achieved by processing 3 surfaces at the same time. More precise structures can be built by processing structural profiles with this machine.