Okul psikolojik danışmanlarının iletişim becerileri, öz yeterlik algıları ve mesleki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills, self-efficacy perceptions and professional satisfactions of school counselors
  1. Tez No: 892946
  2. Yazar: BURAK KOLAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜLBAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı okul psikolojik danışmanların iletişim becerileri, öz yeterlik algıları ve mesleki doyumları arasındaki ilişkisini incelemektir. Ayrıca bu araştırmada okul psikolojik danışmanlarının iletişim becerileri, öz yeterlik algıları ve mesleki doyumlarının cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin incelemesi amaçlanmıştır. Okul psikolojik danışmanlarının iletişim becerileri ile öz yeterlik algıları ve mesleki doyumları arasındaki ilişkisini belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve kesitsel bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2023–2024 eğitim ve öğretim yılında Sinop ili genelindeki okullarda çalışan 101 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Etkili İletişim Becerileri Ölçeği”,“Okul Psikolojik Danışmanı Öz-Yeterlik Ölçeği”ve“Mesleki Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinden kayıp veri çıkarıldıktan sonra Bağımsız Örneklemler için t Testi, ANOVA ve Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Okul psikolojik danışmanlarının iletişim becerileri ile öz yeterlik algıları arasında, iletişim becerileri ile mesleki doyumları arasında ve okul psikolojik danışmanlarının mesleki doyumları ile öz yeterlik algıları arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. İletişim becerileri ve öz yeterlik algısı değişkenlerinin mesleki doyumu anlamlı yordadığı saptanmıştır. Okul psikolojik danışmanlarının iletişim becerileri, öz yeterlik algıları ve mesleki doyumları eğitim durumu değişkenine; öz yeterlik algıları yaş, medeni durum ve kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada okul psikolojik danışmanlarının iletişim becerileri, öz yeterlik algıları ve mesleki doyumları arasında pozitif anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki doyumun anlamlı yordayıcıları olarak iletişim becerileri ve öz yeterlik algısı olduğu görülmektedir. Yüksek lisans mezunu okul psikolojik danışmanlarının iletişim becerileri, öz yeterlik algıları ve mesleki doyum değişkenlerinin her birinin lisans mezunu olanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca ulaşılan sonuçlardan biri de okul psikolojik danışmanlarının öz yeterlik algılarının yaş, medeni durum ve kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiğidir. Araştırmanın sonuçları tartışılarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between school counselors' communication skills, self-efficacy perceptions and professional satisfaction. Additionally, this study aimed to examine whether the communication skills, self-efficacy perceptions and professional satisfaction of school psychological counselors differ significantly according to gender, age, marital status, educational status and seniority variables. In order to determine the relationship between the communication skills, self-efficacy perceptions and professional satisfaction of school counselors, the relational survey model, which is one of the survey models, was used and a cross-sectional research was conducted. The population of this research consists of 101 school counselors working in schools across Sinop province in the 2023–2024 academic year.“Personal Information Form”,“Effective Communication Skills Scale”,“School Counselor Self-Efficacy Scale”and“Job Satisfaction Scale”were used as data collection instruments in the research. After removing missing data from data analysis, Independent Samples t-Test, ANOVA and Multiple Regression Analysis were applied. Positive significant relationship was found between school counselors' communication skills and self-efficacy perceptions, between their communication skills and professional satisfaction and between their professional satisfaction and self-efficacy perceptions. It was determined that communication skills and self-efficacy perception variables significantly predicted professional satisfaction. It was determined that school psychological counselors' communication skills, self-efficacy perceptions and professional satisfaction vary significantly according to the educational level variable; self-efficacy perceptions vary significantly according to age, marital status and seniority variables. The research concluded that there are positive significant relationships between school counselors' communication skills, self-efficacy perceptions and professional satisfaction. Communication skills and self-efficacy perceptions are found as significant predictors of professional satisfaction. It was concluded that each of the communication skills, self-efficacy perceptions and professional satisfaction variables of school counselors with a master's degree were higher than those with a bachelor's degree. In addition, one of the results obtained is that the self-efficacy perceptions of school counselors vary significantly according to age, marital status and seniority variables. The results of the research were discussed and various suggestions were made.