Dual enerji bilgisayarlı tomografi perfüzyon tekniğinin, kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon hastalığında tanısal değerinin, ventilasyon / perfüzyon sintigrafi ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic value of dual energy computer tomography perfusion technique in chronic thromboembolic pulmonary hypertensive disease by comparing it with ventilation / perfusion syntigraphy
  1. Tez No: 892945
  2. Yazar: MERVE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORAY HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızın amacı Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon (KTEPH) tanısında erken ve kesin tanı konulabilmesi için kullanılan modaliteler arasında, yeni bir görüntüleme sistemi olan“Dual Enerji Bilgisayarlı Tomografi Perfüzyon”(DEBTP) görüntüleme tekniğini, Bilgisayarlı Tomografik Anjiografik (BTA) değerlendirmeyi temel alarak, V/Q sintigrafi görüntüleme tekniğine karşı tanısal değerini araştırmak olarak belirlenmiştir. Klinik ve yardımcı değerlendirmeler ile yönlendirilen ve BTA görüntüleme ile kesin tanı koyulan, 39 KTEPH ve pulmoner hipertansiyon (PH) hastası, tanı esnasında yapılan DEBTP ve V/Q sintigrafi inceleme görüntüleri ile beraber çalışmaya dahil edildi. BTA değerlendirme ile kronik trombüs gösterilen hastalar KTEPH, diğerleri KTEPH olmayan grup olarak belirlendi. DEBTP'de fokal perfüzyon defektleri belirlen hastalar perfüzyon defektlerine göre segmenter ve subsegmenter olarak gruplandırıldı. DEBTP ve V/Q sintigrafi ile KTEPH tanısı konulan hasta grupları biribirlerine tanısal üstünlüklerinin anlamlı olup olmadığı değerlendirme sonuçlarına göre istatistiksel olarak karşılaştırıldı. DEBTP görüntülemede tanı konulan hastalar arasında 27 gerçek pozitif, 2 yanlış pozitif hasta saptandı (Hassasiyet 1, Özgüllük 0.83, PPV 0.93, NPV 1) , V/Q Sintigrafik incelemede ise 22 gerçek pozitif, 2 yanlış pozitif, 4 yanlış negatif saptandı. (Hassasiyet 0.81, Özgüllük 0.83, PPV 0.91, NPV 0.66) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate“Dual Energy Computed Tomography Perfusion Imaging”(DECTP) imaging technique, a new imaging system among the modalities used for the early and definitive diagnosis of Chronic Thromboembolic Pulmonary Hypertension (CTEPH), to evaluate the diagnostic value comparing with V/Q scintigraphy imaging technique based on Computed Tomographic Angiography (CTA) evaluation. 39 CTEPH and pulmonary hypertension (PH) patients, who were guided by clinical and ancillary evaluations and who were definitively diagnosed by CTA imaging, were included in the study together with DECTP and V/Q scintigraphy examination images performed during diagnosis. Patients who had chronic thrombus were identified as CTEPH and the others as non-CTEPH groups. Patients with focal perfusion defects in DECTP were grouped as segmentary and subsegmentary according to their perfusion defects. The patient groups diagnosed with CTEPH by DECTP and V/Q scintigraphy were statistically compared according to the results of the evaluation whether their diagnostic superiority was significant or not. Among the patients diagnosed with DECTP technique, 27 true positive and 2 false positive patients were detected (Sensitivity 1, Specificity 0.83, PPV 0.93, NPV 1), and V/Q Scintigraphic examination revealed 22 true positive, 2 false positives and 4 false negatives. (Sensitivity 0.81, Specificity 0.83, PPV 0.91, NPV 0.66).