HEC-RAS 2B modelleme ile tersip bendi tiplerinin karşılaştırılması
Comparison of check dam types using HEC-RAS 2B modeling
- Tez No: 892960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ANILAN, DR. EMRE AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
22 Ağustos 2020 tarihinde Giresun ili Dereli ilçesinde meydana gelen taşkın afetinde can ve mal kayıpları yaşanmış olup taşkının yol açtığı zararlar incelendiğinde rüsubat hareketlerinin bu zararda etkin bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu çalışmada, yaşanan taşkın afeti detaylı bir şekilde incelenmiş ve rüsubat hareketliliğinin önlenmesinde sıkça kullanılan yapısal taşkın kontrol yöntemlerinden biri olan tersip bentlerinin kararsız akış altındaki davranışları analiz edilmiştir. HEC-RAS 6.3.1 taşkın modelleme programı kullanılarak, olası bir taşkın anında ve sonrasında dere yatağında herhangi bir yapı bulunmayan durum ile klasik, yarı geçirgen, ayaklı geçirgen ve dalgakıran tip geçirgen tersip bentlerinin tanımlandığı senaryolar karşılaştırılmıştır. Kararsız akış altında dere yataklarında meydana gelen akış değişimleri ve sediment hareketleri sonucunda dere yatağı morfolojisinde meydana gelen değişimler analiz edilmiştir. Taşkın simülasyonu sonucunda dere yatağında meydana gelen değişimler ve akış hızları analiz edilmiş olup taşkın ve rüsubat kontrolünde kullanılabilecek yöntemler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
On August 22, 2020, a catastrophic flood event occurred in the Dereli district of Giresun province, resulting in significant loss of life and property. Upon examining the damages caused by the flood, it was determined that sediment movements played a critical role in aggravating the destruction. Using the HEC-RAS 6.3.1 flood modeling software, scenarios were compared in which the riverbed had no structures and was equipped with classical check dams, semi-open check dams, open check dams, and curved-footed type open check dams. The analysis focused on the changes in flow and sediment movements in the riverbed under unsteady flow conditions, as well as the resultant morphological alterations. The flood simulation revealed the changes in the riverbed morphology and flow velocities, leading to the identification of methods that could be employed for effective flood and sediment control.