Ailevi akdeniz ateşi olan gebelerde hastalık prognozu ile gebelik prognozu arasındaki ilişki
- Tez No: 892987
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ, DOÇ. EMRA ASFUROĞLU KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi(AAA) serozal ve sinovyal membranların tekrarlayan inflamatuar ateşli ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. AAA hastalarında gebelik seyri değişkenlik göstermektedir.Bazı hastalar gebelik dönemi boyunca ataksız bir dönem geçirirler.Ancak bazı hastalar ciddi ataklar geçirmektedirler.Ciddi atak yaşayan hastalarda peritonit uterusta erken kasılmalara neden olarak düşüklere yol açabilir.AAA olan gebe hastalarda hastalık şiddetinin gebeliğin prognozu,obsttetrik, neonatal komplikasyonlarla ve laboratuar sonuçlarını nasıl etkileyebileceği ,gebelik öncesi dönemde ve gebelik sırasında atak sıklığı araştırılacaktır. Gereçler ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümlerine 1 Ocak 2021 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında gebelik ile başvuran 18 yaşından büyük Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı bulunan ve ek komorbid hastalığı olmayan sağlıklı gebeler dahil edildi. Çalışmamız tek merkezli retrospektif gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmamızda AAA ve kontrol grubundaki hastaların hasta takip formunda belirtilen verileri karşılaştırmalı olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is characterized by recurrent inflammatory febrile attacks affecting serosal and synovial membranes. The course of FMF during pregnancy varies among patients. Some patients experience attack-free periods throughout pregnancy, while others suffer from severe attacks. Severe attacks in pregnant individuals with FMF can lead to peritonitis and early contractions in the uterus, resulting in miscarriages. This study aims to investigate how the severity of the disease in pregnant individuals with FMF may affect the prognosis of pregnancy, obstetric and neonatal complications, and laboratory results, as well as the frequency of attacks during the pre-pregnancy period and throughout pregnancy. Materials and Methods: Our study included healthy pregnant individuals aged 18 years and older diagnosed with Familial Mediterranean Fever who presented with pregnancy to the Departments of Internal Medicine and Obstetrics and Gynecology at Ankara Bilkent City Hospital between January 1, 2021, and May 31, 2023, and who did not have any additional comorbidities. Our study is a single-center retrospective observational study. The comparative analysis of the data specified in the patient follow-up form of FMF and control group patients was conducted. Results: A total of 80 pregnant patients diagnosed with FMF were included in our study. 80 healthy pregnant patients aged 18 and older with no additional diseases were included as the control group. Cesarean section (C/S) delivery was observed in 62.5% (n=50) of individuals with FMF, while 25.0% (n=20) of individuals in the control group had C/S delivery. A statistically significant difference was detected in terms of C/S delivery between the FMF and control groups. The mean fibrinogen level was 4.77±0.91 in individuals with FMF and 4.23±0.65 in individuals in the control group. A statistically significant difference was found in fibrinogen levels between the FMF and control groups. No statistically significant difference was found in terms of obstetric and neonatal complications between the FMF and control groups (p>0.05). A statistically significant difference was found in the presence of proteinuria according to the occurrence of attacks during pregnancy.