Etnosentrizm, kurumsal ikiyüzlülük ve savaş düşmanlığının boykot eğilimine etkisi
The effect of ethnocentrism, institutional hypocrisy and war animosity on the boycott tendency
- Tez No: 893017
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde, şirketler sosyal sorumluluk projelerine ve toplumsal meselelere duyarlı olduklarını sıkça vurgulamaktadırlar. Ancak, tüketicilerin bu vurguları gerçekçi mi yoksa sadece pazarlama stratejileri olarak mı değerlendirdikleri son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Markalar sosyal sorumluluk projelerini yalnızca pazarlama amacıyla kullanıyor ve gerçek anlamda herhangi bir katkı sağlamıyorsa, tüketiciler bu durumu ikiyüzlülük olarak algılayabilir ve markaya olan güvenlerini kaybedebilirler. Bu çalışmada sosyal sorumluluk kapsamında yapılan faaliyetlere dönük samimiyet algılarının, menşe ülkeye duyulan düşmanlık duygusunun boykot eğilimi oluşumuna etkisinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Her ne kadar tüketicilerin sosyal sorumluluk faaliyetlerine olan algısı olumlu olsa da ülke düşmanlığının olumsuz etkisinin boykot oluşumu üzerindeki etkisi bu çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışma sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında boykot eğilimi oluşumunu test etmeyi amaçlamaktadır. Oluşturulan araştırma modeli 350 tüketiciden elde edilen verilerle çoklu regresyon analiziyle test edilmiştir. Çalışma sonucunda, boykot katılımını en çok tetikleyen faktörün, tüketicilerin firmalar tarafından yapılan sosyal sorumluluk faaliyetlerine yönelik samimiyetsiz ve ikiyüzlü algıları olduğu görülmektedir. Yabancı menşe ülkeye karşı beslenen düşmanlık hisleri ve kendi ülkelerine olan bağlılıklarının sebebi olan etnosentrik yapıları, diğer ülkelerdeki firmaların sorumsuz davranışları karşısında boykota katılım eğiliminde anlamlı şekilde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, brands frequently emphasize their commitment to social responsibility projects and social issues. However, it is crucial to consider whether consumers perceive these claims as genuine or merely as marketing strategies. If brands use social responsibility projects solely for marketing purposes and do not contribute meaningfully, consumers may perceive this as hypocrisy and lose trust in the brand. Thisstudy aims to investigate the impact of perceived sincerity in social responsibility activities on the formation of boycott tendencies, considering the role of hostility towards the country of origin. Although consumers' perceptions of social responsibility activities are generally positive, the negative effect of country hostility on the formation of boycotts is the subject of this study. Our research aims to test the formation of boycott tendencies within the context of social responsibility activities. The research model was tested using multiple regression analysis with data collected from 350 consumers. The results of the study show that the factors most triggering boycott participation are the perception of insincerity and hypocrisy in the social responsibility activities conducted by companies. Animosity towards foreign countries and ethnocentric tendencies driven by loyalty to one's own country significantly influence the tendency to participate in boycotts against irresponsible behaviors of companies from other countries.