Planlı davranış teorisi ve tüketici etnosentrizmi kapsamında tüketici boykot katılım niyetinin ölçülmesi
Measuring consumer boycott participation intention within the scope of theory of planned behaviour and consumer ethnocentrism
  1. Tez No: 886307
  2. Yazar: YAHYA MUNGUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ TİLTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde tüketicilerin boykota katılım niyetlerini etkileyen faktörleri incelemektedir. Eskişehir'de yaşayan 407 tüketiciden elde edilen veriler kullanılarak, tutumlar, öznel normlar ve algılanan davranışsal kontrolün boykot niyeti üzerindeki etkisi ve etnosentrizmin bu ilişkilerdeki düzenleyici rolü araştırılmıştır. Bulgular, boykotlara yönelik olumlu tutumlar, güçlü sosyal etkiler ve yüksek kontrol duygusunun boykota katılım olasılığını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Ayrıca, etnosentrik eğilimlere sahip tüketicilerde bu etkilerin daha da güçlendiği belirlenmiştir. Bu çalışma, tüketici boykotlarının dinamiklerini anlamaya katkı sağlamakta ve işletmelere tüketici algılarını yönetme ve boykotları önleme konusunda pratik öneriler sunmaktadır. Araştırma, pazarlama ve kurumsal politikaların tüketici beklentileri ve değerleri ile uyumlu olmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors affecting consumers' intentions to participate in a boycott within the framework of the Theory of Planned Behavior (TBP). Using data obtained from 407 consumers living in Eskişehir, the effects of attitudes, subjective norms, and perceived behavioral control on boycott intention and the moderating role of ethnocentrism in these relationships were investigated. The findings show that positive attitudes towards boycotts, strong social influences, and high sense of control significantly increase the likelihood of participating in a boycott. In addition, it was determined that these effects are stronger in consumers with ethnocentric tendencies. This study contributes to understanding the dynamics of consumer boycotts and offers practical suggestions to businesses on managing consumer perceptions and preventing boycotts. The study emphasizes the importance of marketing and corporate policies being compatible with consumer expectations and values.