Hafifletme konsollu dayanma yapılarında toprak basıncı yaklaşımlarının karşılaştırılması
Comparison of earth pressure approaches in shelf console retaining structures
- Tez No: 893021
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İstinat yapıları iki farklı düzeydeki zeminden oluşan yanal toprak etkisini, istenen bir güvenlikle karşılayan ve zeminin doğal şev açısını almasını önleyerek dengeyi koruyan yapı elemanlarıdır. Hafifletme konsollu istinat duvarı, yükseklik arttıkça ekonomiklik ve stabilitenin azaldığı betonarme istinat duvarına alternatif olarak inşa edilebilir. Bu çalışmada, hafifletme konsollu istinat duvarında zemin basıncı yaklaşımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Zemin yüzeyinden farklı derinlikte yer alan hafifletme konsollarının, konumunun yanal toprak basıncına etkisi, duvar hareketi ve duvara etki maksimum eğilme momentine etkisini tartışmak için bir parametrik çalışma yapılmaktadır. Farklı yaklaşımlarda istinat duvarı üzerindeki toprak basıncının dağılımını belirlemek için hafifletme konsollu istinat duvarlarının bir dizi sonlu elemanlar analizi sunulmuştur. Konsolun yerleştirme derinliğinin ve genişliğinin toprak basıncının dağılım modeli üzerinde etkisi araştırılmış, tasarım önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Retaining structures are structural elements that resist the lateral push of the backfill and thereby allowing two different levels of ground with a desired safety and preventing the ground from assuming its natural slope. Relive-shelved cantilever retaining walls can be constructed as an alternative to reinforced concrete retaining walls, where the cost increases but the stability decreases as the wall height gets higher. In this study, it is aimed to compare the ground pressure approaches in a retaining wall with relief shelves. A parametric study is carried out to discuss the effect of the position of the relief shelf on lateral earth pressures, wall movement and maximum bending moment acting on the wall. A series of finite element analysis of relief-shelved cantilever retaining walls are presented to determine the distribution of soil pressure on the retaining wall in different approaches. Findings from the analysis were presented, and comparisons as well as interpretations were also made. The effect of the placement depth and width of the relief shelf on the soil pressure distribution model was investigated, and suggestions for design and practicing engineers were offered.