A novel approach to evaluate green product design methodologies
Yeşil ürün tasarımı metodolojilerinin değerlendirilmesinde yenilikçi bir yaklaşım
- Tez No: 893023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE NALAN BİLİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişen dünyada çevre sorunlarına çözüm bulmak amacıyla sürdürülebilirliğe yönelik çalışmalar yapılmakta ve toplumların tüketim anlayışında köklü bir dönüşüm sağlamak amacıyla ortaya çıkan yeşil ürün tasarımı, ürün ve hizmet süreçlerinin sürdürülebilirlikten faydalanmasını gerektirmektedir. Bu konuyu yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren Birleşmiş Milletler bünyesinde ele alınmış ve Brundtland Komisyonu başta olmak üzere bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Buradaki akademik çalışmalar incelendiğinde etik, toplumsal, bölgesel ve verimlilik açısından önemli noktaların olduğu çeşitli çalışmalarla tespit edilmiştir. Bu konuyla ilgili saha çalışmamızda bu yapı taşlarının temel düzeyde bilindiğini ve çevre/kaynak ekseninde bireysel bakış açısının hakim olduğunu görüyoruz. Temel sonuç, bu konuda eğitimlerin arttırılması ve toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Studies are carried out for sustainability in order to find a solution to environmental problems in the developing world and green product design, which has emerged in order to make a radical transformation in societies' understanding of consumption, requires that product and service processes benefit from sustainable principles. This practice has been handled within the United Nations since the second half of the 20th century and various studies have been carried out on this subject, especially the Brundtland Commission. When the academic studies here are examined, various studies have determined that there are important points in terms of ethics, social, regional and efficiency. These will be an integral building block in establishing a design methodology. In our field study on this subject, we see that these building blocks are known at a basic level and that an individual perspective prevails on the environment / resource axis. The main conclusion is that training on this subject should be increased, and society's awareness should be raised.