Bir imalat işletmesi ile tedarikçiler boyutunda endüstri 4.0 farkındalığının değerlendirilmesi
Bir imalat işletmesi ile tedarikçiler boyutunda endüstri 4.0 farkındalığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 893024
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde Endüstri 4.0 konusu işletmeler için önemli bir konu haline gelmiştir. Çünkü hayatımızın birçok alanında dijitalleşme süreçlerine şahit olmaya başladık ve üretim faaliyetleri gösteren işletmelerde de bu devrim kendini göstermeye başlamıştır. Durum böyle olunca işletmeler bu değişime uyum sağlayabilmek için dijitalleşme projeleri ile alakalı çalışmalar gerçekleştirmeye başlamışlardır. Firmalar bu projelerden maksimum verimi alabilmek ve gelecek planlaması yapabilmek için endüstri 4.0 ile alakalı yeteneklerinin ne durumda olduğunu ölçebiliyor olmaları oldukça önemlidir. Yapılan çalışmada Endüstri 4.0 ile alakalı konulara bir imalat işletmesi ile tedarikçilerinin bakış açısını ve karşılaşılan zorlukları belirlenip ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Endüstri 4.0 kavramı tüm yönleri ile literatür detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Ayrıca işletmelerin endüstri 4.0'a olan yaklaşımlarını anlatan çalışmalar incelenmiştir. Çalışma kapsamında endüstri 4.0 farkındalığı ile alakalı soruların bulunduğu anket hazırlanmıştır ve bu anket etik kurul onayına sunulmuştur. (Ek-A) Etik kurul tarafından onaylanan anket bir imalat işletmesine ve bu işletmenin tedarikçilerine Google Forms aracılığıyla gönderilmiştir. Anket ile elde edilen veriler SPSS 29.0 paket programına yüklenmiştir. Yüklenen verilere programda kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Ve analizde two step algoritması kullanılmıştır. Analiz sonucunda üç tane küme oluşmuştur. Gözlem değerleri çoğunlukla ikinci kümede toplandığı görülmüştür. Çalışma yapılan işletme ve tedarikçilerinin Endüstri 4.0 teknolojilerine olumlu yaklaşım gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Industry 4.0 has become an important issue for businesses. Because we have begun to witness digitalization processes in many areas of our lives, and this revolution has begun to show itself in businesses that carry out production activities. This being the case, businesses have started to carry out studies related to digitalization projects in order to adapt to this change. It is very important for companies to be able to measure the status of their industry 4.0-related capabilities in order to get maximum efficiency from these projects and to plan for the future. In the study, the perspectives of a manufacturing company and its suppliers on Industry 4.0-related issues and the difficulties encountered were determined and discussed. Within the scope of the study, the concept of Industry 4.0 was researched in detail in all aspects of the literature. Additionally, studies describing businesses' approaches to industry 4.0 were examined. Within the scope of the study, a survey containing questions about industry 4.0 information was created and this survey was submitted for ethics committee approval. (Appendix-A) The survey, approved by the ethics committee, was sent to a manufacturing company and the suppliers of these parts via Google Forms. The data obtained from the survey was uploaded to the SPSS 29.0 package. Clustering analysis was performed in the downloaded program. And two-stage programs were used in the analysis. The analysis result consists of three clusters. It was observed that the observation values were collected in a large number of second clusters. It is observed that the businesses and policies where the study was conducted have positive approaches to Industry 4.0 technologies.