Çok partili hayata geçiş sürecinde İzmir milletvekilleri (1945-1950)
İzmir deputies in the transition process of multi-party life
- Tez No: 893029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV GÖZCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
İzmir kozmopolit bir liman kenti olmasından ötürü kenti temsil eden vekillerin Meşrutiyet yıllarından beri yoğun tartışmalarına açık hale gelmiştir. İzmir milletvekilleri her dönem kentin sorunlarını meclise taşıma ihtiyacı duymuşlardır. Bunun dışında Meşrutiyet'ten başlayıp çok partili döneme kadar yaptığımız araştırmada vekillerin hükümet politikalarına yönelik eleştirileri ile karşılaşılmış, ülke genelinde ve İzmir yerelinde ekonomik sorunları, sosyal ve kültürel ihtiyaçları mecliste sıklıkla tartıştıkları görülmüştür. Çok partili hayata geçiş döneminde ise mecliste oluşan muhalif görüşler İkinci Dünya Savaşı'nın ülke üzerinde yarattığı ekonomik bunalımı fırsata çevirerek iktidar aleyhinde yaptıkları propaganda ile yeni iktidar partisi olmanın yolunu açmıştır.“Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde İzmir Milletvekilleri (1945-1950)”başlıklı tezimizde çok partili hayata geçiş sürecinde İzmir milletvekillerinin öncelikle biyografileri incelenmiştir. Ardından vekillerin muhalif görüşlerin yükseldiği bu dönemde meclise taşıdıkları konulara değinilmiştir. İzmir vekillerinin İzmir yerelinde ne gibi katkılar sağladığını anlamak adına yerel çalışmalarına da yer verilmiştir. Araştırmamıza meclis tutanakları, gazete haberleri, kitaplar, makaleler ve tezlerden katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Izmir is a cosmopolitan port city, it has been open to intense discussions by the deputies representing the city since the years of the Constitutional Monarchy. Izmir deputies have always felt the need to bring the city's problems to the parliament. Apart from this, in our research starting from the Constitutional Monarchy and continuing until the multi-party period, we have encountered criticisms of the deputies towards government policies, and it has been observed that they frequently discussed economic problems, social and cultural needs in the parliament both in the country and locally in Izmir. During the transition to multi-party life, the opposing views in the parliament turned the economic crisis created by World War II into an opportunity and paved the way for the new ruling party to become the party in power with the propaganda they made against the government. In our thesis titled“Izmir Deputies in the Transition to Multi-Party Life (1945-1950)”, the biographies of Izmir deputies during the transition to multi-party life were examined first. Then, the issues that the deputies brought to the parliament during this period when opposing views were on the rise were touched upon. In order to understand what kind of contributions Izmir deputies made to Izmir, their local works were also included. Our research was contributed by parliamentary minutes, newspaper reports, books, articles and theses.