Demokrat Parti döneminde CHP'nin İzmir örgütlenmesi ve seçimler
CHP İzmir organizing and elections during Democrat Party
- Tez No: 264620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Türk siyasi tarihinde önemli bir konuma sahip olan İzmir, 14 Mayıs 1950 milletvekili genel seçimleri ve 3 Eylül 1950 mahalli seçimleri neticesinde, genel ve yerel idaredeki temsiliyet hakkını on yıl süreyle Demokrat Parti'nin ellerine bırakmıştır. 14 Mayıs 1950 seçimleri sonrası CHP İzmir il örgütünde yaşanan yeniden yapılanma sürecinde ise, 27 Mayıs 1950 askeri müdahalesine dek uzanan yeni bir yönelim ortaya çıkmış ve bu süreçte yaşanan gelişmeler, Türk siyasi hayatında kayda değer izler bırakmıştır.Bu noktada, ?Demokrat Parti Döneminde CHP'nin İzmir örgütlenmesi ve Seçimler? isimli tez çalışması, Türk siyasi tarihi içerisinde yerel teşkilatlanmaların en yoğun faaliyet dönemi yaşadığı 14 Mayıs 1950 seçimlerini başlangıç temel alıp, iktidar koltuğunu muhalefete devreden tek parti iktidarının mahalli teşkilatlanma sahalarından biri olan İzmir örneğini incelemiştir.Çok partili siyasi hayata geçiş sürecine dek İzmir'in siyasi profilinin aktarıldığı giriş bölümünün ardından, CHP il örgütünün iktidardaki son faaliyetlerine değinilmiş, muhalefet sürecinde yaşanan gelişmeler; genel ve mahalli seçimler ile teşkilat kongreleriyle bağlantılı aktarılmış, 27 Mayıs 1960 askeri darbesine giden süreçte yaşananlar ve darbenin İzmir siyasi hayatına etkileri ile tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Izmir which has a vital position in Turkish Political History, passed on its local and general representation right to Democrat Party for ten years after 14 May 1950 deputy general election and 3 September 1950 Local election results. During reconstruction process in CHP Izmir Organization following the 14 May 1950 elections; a new management approach emerged dating 27 May 1960 Military Coup and affairs happening during this process created remarkable impression in Turkish Political Life.At this point, the thesis work named ?CHP Izmir organizing and elections during Democrat Party? focused on Izmir sample which transferred its one-party power and throne to oppositions and based on 14 May 1950 elections which is a term including the most intense times of local organizations in Turkish Political History.Until term of transition process to multiparty system, following entry part explaining Izmir?s political profile; CHP Izmir organization?s last activities, issues in opposition?s years, general and local elections including congresses were focused on and thesis work was completed with events causing 27 May 1960 military coup and effects of coup on Izmir political life.