Türkiye'de eğitim fakülteleri, müzik eğitimi bölümleri ve devlet konservatuvarlarında erkek seslerin eğitimi için bazı temel yöntem ve teknikler
- Tez No: 45587
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YURDAKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
TÜRKİYE'DE E?İTİM FAKÜLTELERİ MÜZİK E?İTİMİ BÖLÜMLERİ VE DEVLET KONSERVATUARLARINDA ERKEK SESLERİNİN E?İTİMİ İÇİN BAZI TEMEL YÖNTEM VE TEKNİKLERİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sırrı Ali TOP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1995 ÖZ Bu araştırma, Türkiye'de eğilim fakültelerinin müzik eğitimi bölümleri ve devlet konservatuarlarında erkek ses eğitimi için bazı temel yöntem ve tekniklerin saptanması amacıyla yapılmıştır. Kaynak tarama yöntemiyle elde edilen bulgular sonucunda oluşturulan anket, 15'i eğitim fakültesinde ve I5'i devlet konservatuarında olmak üzere, ses eğitimi veren toplam 30 öğretim elemanına uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen bulgulara göre, ses eğitimi veren öğretim elemanlarının ses eğitiminde öğrencinin iç ve dış rahatlığının sağlanması, benzeştirmenin önemli bir yerinin olduğu, solunum kaslarının tanınmasının ses üretiminin doğru ve sağlıklı bir temele oturması ile mümkün olacağı, şarkı solunumunun üç önemli aşamasının soluk alma, soluk tutma ve soluk verme olduğu, şanda soluk vermede diyaframın değil karın kaslarının aktif rol oynadığı görüşlerinde birleşmişlerdir. Rezonatör ve artikülatörlerin çalıştırılması ve bu bölgeleri kullanarak sırayla ön“i, e, E, a, ö, ü”ve arka“ı, o, u, O, U”vokallerinin kullanılmasının gerektiği, dramatik şarkıcılar için örtmenin, çıkıcı gamda ılımlı kullanılması koşuluyla gerekli ve zararsız olduğu görüşünde oldukları anlaşılmıştır. İyi bir atağın ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerektiği, her alıştırmanın öğrencinin orta ses alanı içinde yapılması ve istenilen sonuç alındıkça alanın genişletilmesi görüşünde birleşmişlerdir. Ajilitenin gerekliliği, yutağın geniş ve rahat tutulması, geçiş bölgelerine önem ve özen gösterilmesi, geçiş tonlarına gelmeden gırtlakta hazırlık yapılması ve erkek sesini geliştirecek anahtarın falsetto olduğu görüşünde oldukları saptanmıştır. Ses eğitimi veren öğretim elemanlarının insan fizyolojisi hakkında gerekli bilgilerle donanık olması ve ses üretmede kullanılan örgcnlerin kaplamlı ve kapsamlı bir biçimde tanınması, işleyişlerinin gereğince bilinmesi ve uygulama yetisinin geliştirilmesi, ses eğitiminde temel yöntem ve tekniklerin kazandırılmasında gerekli olduğu görüşünde birleşmişlerdir. Bilim Kodu : 5000019 Anahtar Kelime : Odioloji Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Doç.Mustafa ^ÜRDAKUL
Özet (Çeviri)
OF SOME FUNDAMENTAL METHODS AND TECHNIQUES IN THE STATE CONSERVATORIES AND MUSICAL EDUCATION DEPARTMENTS FACULTY OF EDUCATIONAL SCIENCES IN TURKEY (Master's Degree Thesis) Sırrı Ali TOP GAZt UNIVERCITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1995 ABSTRACT This research is done for determining some fundamental methods and techniques in training of male voices in the state conservatories and musical education departments of faculty of educational sciences in Turkey. For this purpose in training voices answers to the questions about relaxness of body and respiration, resenators and articulators attack and register. This thesis is prepared by this purpose. Thirty intructors, fifteen of them working in state conservatoire and fifteen of them working in faculty of educational sciences, agree in relaxation of the singers body and mind, simulation, knowing about the respiratory mucsles is essential for establishing the voice production in a correct and healthy foundation. They also agree on three steps in singing respiration is taking retaining and giving out the breath, abdominal muscles activate the respiration in singing, not the diaphragm, necessity of activating the resonators and articulators and using these elements pronouncing the front“i, e, E, a, ö, ü”and back“i, o, u, o, u”vocals, usage of covering mildly by the drammatic singers in ascending scales and passages necessity of a good attack to be neither hard nor soft, tense singers should start the tone with some air since hard attack causes pluggig of air in the following parts of the sentence and spritually relaxed singers should use hard attack without exegeration, performing the exercises in medium rejister and after the purpose is achieved the rejister should be extended, necessity of agility, relaxation of pharynx without exageration, blending of the passage zones and registers should be intended, preperation of the larynx before arriving at the passing tones and the falsetto being the key for developing the male voice. Comments are made about the necessity of instructors knowing about the human phisyology and knowing about the content of the organs and their functions used in production of singing voice and developing the ability to use these organs in singing and developing the fundamental methods and techniques in training of the voice. Science Code : 5000019 Key Word : Odioloji Nemberof Pages : 113 Director of Thesis : Doç.Mustafa YURDAKUL